Jdi na obsah Jdi na menu
 


Srpnový duo-spotting

Během minulého týdne se mě kolega Lukáš zeptal, jestli s ním nechci zajít v úterý zaspottovat, jelikož bude na mošnovským letišti a chtěl si řádně zdokumentovat úterní silný provoz. Souhlasil jsem, protože kromě focení Ruslanů jsem už na letišti dlooouho nevyfotil téměř žádný charter. Dali jsme si scuka na "vyhlídkové terase" vedle odletové haly po deváté hodině dopolední.

V den D, i když jsem měl trochu zdravotní problémy, jsem se vydal v dopoledních hodinách směrem k letišti. Počasí sice zprvu nevypadalo, že by bylo vhodné ke spottingu, ale já se nevzdal a doufal, že se vyčasí. A taky, že jo! Oskar začal připékat a já věděl, že tenhle den bude náročný...

Během příjezdu k hale jsem si všiml kýlovky Bublifuka (Boeing 737-800, Travel Service, OK-TVC) za příletovou halou. Jakmile jsem došel na místo určení, mé pozornosti nemohl uniknout již pestrý ranní provoz - malý Piper PA-46, OK-FLP; vrtulníček Bolkov od Redbullu a také první charter během dopoledne - Boeing 737-800 od Travel Service, OK-TVC. Během naší debaty stačil ještě přiletět Saab, OK-CCC, z Prahy, který byl viditelně přeplněný, jelikož trochu víc "seděl na zadku". Jelikož byla takřka celý den v užívání dráha 04, tak jsem navrhl, že bychom mohli zajít na přílety do osy dráhy 04 (spottplac 16) a na odlety ke křížení pojížděcích drah Foxtrot/Echo.

Po strastiplné cestě, kdy jsme se brodili řepným polem, jsme se uvelebili do osy dráhy a čekali na letadla... 

Ze začátku nám dělal společnost L-410UVP-E Turbolet, OK-ASA, na kterým se zaučovali budoucí piloti z letecké školy Let´s Fly. Co se týče dalšího provozu, tak jako první odlétl Saab 340 OK-CCC do Prahy a o pár minut později ho následoval již zmíněný Bublifuk. Po delší odmlce se začaly rojit další chartery: A320 Travel Service YL-LCF, B733 Karthago Airlines TS-IEJ, 1x B738 Travel Service OK-TVF. Kolem poledne se snesly další 3 letadla, a to Saab 340 CCA OK-CCN z Vídně, B738 Travel Service OK-TVD a také ATR 42-500 ČSA OK-KFN na polední lince z Prahy.

Naše další kroky vedly zpět ke spottplacu č. 15, odkud jsme si vychutnali taxování všech 4 charterů. Jako první si to na vyčkávací místo přes Foxtrot/Echo namířil Airbus A320, za ním o pár chvil později Karthago Airlines a jako poslední dva oba bulíci od Travel Service.

Po tomto návalu nastal několika hodinový klid, a tak jsme se s Lukym rozhodli, že se vrátíme zpět do odletové haly, kde jsme chtěli načerpat energii a také kouknout na naše úlovky... 

Během našeho pobytu u letištního fast foodu jsme z letištního rozhlasu zaregistrovali, že máme na letišti nejen 2 další chartery (A321, ČSA, OK-CEC a B733 Seagle Air, OM-HLB) ale také, že se k nám blíží 2 soukromé letadla. Rychle jsme se proto sbalili a frčeli spottovat další provoz... Volba padla na brány 3 a 4 u parkoviště kamionů, odkud je to prakticky nejblíž k pojezdové dráze Foxtrot. Odtud jsme sledovali jak pojíždění a následný odlet obou charterů, tak také přílet zmíněných bizjetů. Tím prvním byla Cessna 560 XL Citation Excel společnosti Silesia Air, reg. OK-SLX, která byla "pronásledována" americkým Gulfstreamem IV. společnosti Lyon Aviation, reg. N317MJ, který jí byl v patách.

Jak se říká, to nejlepší na konec... S Lukášem jsme debatovali o tom, že by nebylo marné si toho Gulfa nafotit z plochy. Po troše úsilí se nám to nakonec podařilo, i když se zprvu zdálo, že se náš nápad neuskuteční... Když jsme se blížili spolu s jedním členem letištní ostrahy (mnohokrát děkujeme za úžasný zážitek) k letadlu, které stálo na stanovišti č. 1, tak nás ani ve snu nenapadlo, že se dostaneme i dovnitř letadla. Nicméně stalo se tak... Posádka byla vůči nám velmi vstřícná a umožnila nám si letadlo nafotit nejen zvenčí, ale také zevnitř. Dokonce jsme se do kokpitu také posadili a pilot nás ochotně vyfotil. (čímž mu za nás oba mnohokrát děkuji).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář