Jdi na obsah Jdi na menu
 


Airbus A300-600ST Beluga poprvé v Praze


Pražské letiště v Ruzyni přivítalo mimořádnou návštěvu, na jeho hlavní ranvej dosedl unikátní letoun Airbus A300 Super Transporter Beluga, jehož zvláštní tvar je uzpůsoben přepravě rozměrných nákladů. Agentuře Mediafax to potvrdila mluvčí letiště Michaela Lagronová.

"Letadlo přistálo bez problémů s mírným předstihem oproti plánu, ve 13.35 už rolovalo po ranveji," řekla agentuře Mediafax Lagronová. Podle dřívějších informací přitom mělo letadlo s náhradním dílem přiletět až po šesté hodině odpoledne. V Praze zůstane speciální letadlo do čtvrtečního rána, kdy opět zamíří do německého Hamburku.

Letoun přivezl ze závodní firmy Airbus v Hamburku horizontální stabilizátor, který se bude v Praze měnit na poškozeném Airbusu Lufthansy. Tomu při pojíždění na ranveji poškodil výškovku svým "wingletem" (nástavba pevných křídel letadel, která podporuje efektivnější využití vztlaku vyvozovaného na koncích křídla - pozn. redakce) Boeing 737-800 společnosti SunExpress.

Kvůli rozměrům a choulostivosti nákladu byla zvolena doprava ve speciálním letadle, které bylo vyvinuto pro přepravu rozměrných nákladů, primárně pak pro převoz komponentů firmy Airbus z výroby na montážní linky v Toulouse a Hamburku.

Beluga, které na celém světě existuje jen pět kusů, poprvé vzlétla v září 1994. "Byla vyrobena na základě letadla A300, pilotní kabina byla posunuta pod podlahu nákladového prostoru, který nástavbou získal rozměr 7,1 metru na výšku i šířku, na délku pak 37,7 metru. Maximální hmotnost nákladu je 47 tun, nakládá se speciální plošinou prostřednictvím nahoru se odklápějících vrat nad pilotní kabinou," uvádí odborný letecký server planes.cz.

Zdroj: www.tn.cz, www.mediafax.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář