Jdi na obsah Jdi na menu
 


Air Force One na návštěvě v Praze

Je tomu asi tak měsíc, co jsem se ze zpráv (na který běžně nekoukám) dozvěděl, že má do Prahy přiletět americký prezident Barack Obama se svou vlajkovou lodí Air Force One a také s doprovodem ve formě 2 letadel Boeing 757. Čtrnáct dnů předtím přilétly i transportní speciály ve formě několika kusů Boeingů C-17 Globemaster a taky jednoho letadla Lockheed C-5 Galaxy.
Proto jsem si řekl, že u toho nemůžu chybět a hned po semináři strávim zbytek času na letišti...
A stalo se tak... Dne 3. 4. jsem nastoupil brzy ráno do Pendolina a zamířil do Prahy.  Cesta utekla celkem rychle, a tak jsem byl v našem hlavním městě asi za necelé 3 hodinky... Odpoledne jsem se stavil ještě na letiště pokochat se tamním provozem a taky pokecat s Jiřinkou, která byla zrovna v práci. Zároveň jsem se s ní domluvil na termínu a místě spotterského srazu na další den, abych o tom mohl dát vědět kolegům, kteří mi byli v patách, avšak přijeli o něco později.
V sobotu 4. 4. jsem se vydal na letiště už brzy ráno, jelikož v celé Praze panovala rozsáhlá bezpečnostní opatření, a tak jsem nechtěl riskovat, že uvíznu, během cesty v autobuse, v dopravní zácpě. 
Těsně po mém příjezdu jsem se setkal také s Kubou Houdkem z Pardubic, který mi sdělil, že má v ten den dopoledne sednout Boeing 767-300 Delta Airlines, který byl jako druhý opatřen winglety. Bohužel jsme ho ale nestihli vyfotit na příletu, a tak nám nezbylo, než čekat na jeho odlet... Společně jsme pak zašli k plotu, který se nacházel kousek od prahu rwy 24, kde už postávala slušná skupinka dalších spotterů, nejspíš ze zahraničí. Provoz v ten den byl opravdu velmi nabitý - jedno letadlo střídalo druhé a naše foťáky se pomalu ani nezastavily... Byl jsem nadšený, že jsme měli v ten den štěstí, kromě evropské klasiky typu Airbus A320/Boeing 737, také na opravdu velká letadla, jako Boeing 767 Delta, Airbus A310 ČSA nebo nově nasazený Boeing 777-200 Korean Air na pravidelné lince z/do Incheonu. Já měl jen malý problém s baterkama, které mi svou vysloužeností neustále vypovídaly službu :-(.
Mezi 11. a 12. hodinou se k nám přidali i další známí spotteři, a to pražský spotter Michal Kozel, můj kolega Lojzik s brněnským Honzou Beranem a taky 2 ostravští spotteři Lee a Yany. Kolem poledních hodin na letiště sedla také celkem velmi zajímavá raritka, a to MD-83 Spanairu. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, avšak tento stroj byl vyjímečný v tom, že přilétl v barvách Star Alliance.
Sraz na letišti byl naplánován na parkovišti u Cargo/Menzies na 13 hodinu, a tak jsme se všichni sbalili, abychom tam byli včas. Spolu s dalšími pražskými spottery jsme se pak vydali na haldu k dálnici (není to ta, která byla u Cargo terminálu!). Tam jsme se všichni pěkně utábořili - Lojzik s Honzou bafali vodárnu v kombinaci s pózováním pro jeden bulvární deník, holky si roztáhly deky a všichni společně jsme si užívali nádhernou a prosluněnou jarní pohodu spojenou s klábosením a taky opalováním. Avšak do té chvíle, než nám změnili užívací dráhu z 24 na 06. Takže jsme se zase hezky sbalili a bleskurychle se přesunuli na práh dráhy 06.

Na tomto místě už jsme ale nebyli sami – spolu s náma tam bylo dalších asi 200 lidí, kteří netrpělivě vyhlíželi létající vlajkovou loď US Air Force. Atmosféra se nesla ve stejném duchu, jako o pár řádků výš. Jiřinka nám dokonce rozdala dotazníky, které se týkaly hudby, abychom jí pomohli s úkolem. Sotva jsme vyškrtali, co jsme měli, tak nám opět změnili dráhu v užívání – z 06 na 24. Někteří nadávali, někteří to vzali v klidu, ale nakonec nám stejně nezbylo nic jiného, než se zase přestěhovat, a to na hřiště v Kněževsi.

Zde jsme už definitivně zakotvili, abychom se mohli věnovat tomu, co je naším srdcím nejbližší – focení letadel, klábosení o letadlech, poslouchání radio scanneru – zkrátka spottingu se vším všudy. Všude kolem nás byly davy lidí, kteří spolu s námi čekali na přílet Baracka Obamy. Anabelka, která za námi přišla o něco později, všem poskytovala jak aktuální informace o linkách, které měly namířeno na Ruzyň, tak i přehled o tom, jak se vyvíjí přílet Air Force One.

Tento letoun, který se měl dotknout dráhy ruzyňského letiště někdy kolem 17. hodiny, měl asi 2 hodiny zpoždění, jelikož se prezident Obama zdržel ve Štrasburku. Nakonec se pilot nejznámějšího dopravního prostředku světa ozval zhruba kolem čtvrt na sedm večer a o pár minut, za naprostého ticha, se Boeing B747-2G4B (VC-25A) reg. 82-8000, snesl na runway 24. V patách mu byly 2 doprovodné Boeingy 757, vládní Gulfstream z řecka a jako poslední dosedl Boeing 777-200 Korean Air.

Nakonec se část naší spotterské grupy odebrala do Restaurace Air Club, kde se každý chtěl pochlubit se svými zážitky z příjemně stráveného sobotního odpoledne. Pár z nás mělo docela slušně spálený obličej, včetně mě (já měl dokonce vypálený obrysy slunečních brýlí, takže jsem vypadal celkem komicky). Hodiny plynuly a před půlnocí se všichni pomalu loučili a odebírali se ke svým blízkým či dalekým domovům.

Neděle byla zajímavá tak napůl. Nejde ani tak o provoz, který byl naprosto fantastický (přece jen 31 vládních letadel pohromadě se nevidí každý den), ale spíš o počasí, které bylo pro focení naprosto nevhodné. Posuďte sami – již od rána byl všude, kam jste se podívali, naprosto nechutný opar, takže to mělo za příčinu, že většina mých fotek byla pro zveřejnění naprosto nepoužitelná.

Ale vraťme se na začátek… V neděli jsme měli taktéž scuka v 9.45 u Menzies. Bohužel mi ale ujelo metro před nosem, takže jsem sraz nestihl. Všiml jsem si ale, že na cargo stanovišti postával Boeing 767-300 od Travel Service, a tak moje další kroky směřovaly za ním. Sotva jsem se ale vrátil zpět k Menzies, dosedly v krátkém sledu vládní letadla Tu-154M z Polska, Boeing 707 z Rumunska a také Airbus A310 z Německa.

Odpoledne jsem si ještě počkal na odlet Air Force One, ale bohužel všechna vládní letadla odlétala z dráhy 13/31.

Nakonec mě vyzvedli ostravští kolegové Lee a Yany u terminálu 1, se kterými jsem odjel zpátky na Moravu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář