Jdi na obsah Jdi na menu
 


Czech International Air Fest, Hradec-Králové 2009

Vzhledem k tomu, že jsem se v době konání této akce nacházel v Bratislavě na jednom fantastickým koncertě, pověřil jsem kolegu Petra Bílého (ano, je to ten, co pro vás zdokumentoval reportáž z Radomi), aby i nyní zpracoval reportáž z hradeckého CIAFu, jelikož se tam jako jediný z ostravských spotterů nakonec vydal...

Týden po airshow v Radomi jsem se rozhodl vyrazit na CIAF 09, tentokráté však do Hradce-Králové. I když jsem předpokládal, že účast vystupujících letadel nebude valná, rozhodl jsem se na tuto akci vyrazit. Podle aktuálního počasí jsem se rozhodoval, zda pojedu na sobotní, nebo nedělní program. Nakonec jsem se rozhodl pro neděli.

V rámci úspory peněz jsem zvolil cestu vlakem, který odjížděl zhruba ve 4:20 ráno z ostravského Hlavního nádraží. Bez problému jsem si našel volné kupé v zadní části vlaku a uložil se k pohodlnému dospání. Zhruba po 7. hodině jsem dorazil do Pardubic, kde bylo třeba přestoupit na vlak do Hradce Králové. Měl jsem na to asi 25 minut a jelikož byl vlak už přistaven, nebyl problém na něj v klidu přesedlat. Jakmile jsem dorazil na místo, všiml jsem si, že před nádražní budovou hradeckého autobusového nádraží už byla jedna zastávka vyčleněna speciálně pro přepravu diváků na CIAF. Zpáteční Jízdenky v hodnotě 30,- Kč bylo možno zakoupit u zaměstnanců místního Dopravního podniku, kteří je prodávali divákům zpáteční jízdenky přímo na autobusovém stanovišti.

Když jsme přijeli k letišti, koupil jsem si vstupenku a vyrazil do areálu. Hned na začátku jsem narazil na Jak-18, kterého majitel zrovna vytlačil z hangáru a připravoval na pojíždění na statickou stojánku. Proto jsem využil jsem okamžiku, kdy pilot startoval letadlo a začal pořizovat první snímky. Byla to hezká podívaná, jak se mu při startu vyvalil z výfuků oblak kouře. Mé další kroky směřovaly ke statickým ukázkám – nejprve kolem Mi-171Š, An-26, L-410 , Mi-24/35, Jas-39D Gripen a dvou kusů bitevníků L-159 Alca našeho národního letectva.  Na hlavní statické ukázce byly taktéž vystaveny tyto letouny: britský British Aerospace Hawk 19 spolu se třemi britskými Tornáda GR-4, dále český L-39 Albatros, francouzský Mirage 2000D, český vrtulník W3A Sokol a 3 britské Harriery GR-9. Cestou jsem ještě minul a vyfotil letoun včasné výstrahy Boeing (model 707) E-3A AWACS a také americký KC-135 Stratotanker.

U plotu jsem ještě našel pár volných míst, takže jsem vybalil svou židličku a čekal na vystoupení. Bohužel pořadatelé opět udělali obrovskou chybu a některá sportovní letadla postavili na statiku přímo k plotu před diváky tak, že bránila v dobrém výhledu na pojíždějící letadla po letových ukázkách.

V 11 hodin středoevropského letního času byl CIAF odstartován tradičním zahajovacím průletem všech. V průletu chyběl jen Airbus 319, jinak prolétly všechny typy, které naše letectvo má. Na tomto místě je asi zbytečné popisovat celý letový program CIAFu. Zmíním se jen o letových ukázkách, které mě osobně nejvíc zaujaly. Jako první mě oslovila ukázka dvou Mi-24 AČR s předvedením útoku na pozemní cíl, stejně tak, jako ukázka mise Search and Rescue (Najdi a Zachraň) W3A Sokol AČR s efektním spuštěním helikoptéry zhruba z 500 metrové výšky ve vývrtce nosem dolů. Bylo vidět, že pilot má vrtulník perfektně v ruce. Dalšími povedenými letovými vystoupeními byly simulovaný útok dvou lehkých bitevníků L-159 ALCA na letiště, poté rakouských Pilatusů PC-6 a také Jak-18, kterého jsem si vychutnával. Dle mého názoru asi nejlepším vystoupením letošního CIAFu bylo to od pilota belgické F-16. Z těch zajímavějších vystoupení rovněž zmíním vystoupení polských Bialo Czerwonych Isker s pěti TS-11 ISKRA a naší L-159 ALCA AČR s ukázkou vysoké pilotáže. Asi nejlepší skupinovou ukázku předvedli Breitling Jet Team s českými L-39 Albatros.  skupina Jordánského vojenského letectva Royal Jordanian Falcons se  Extry 300 se zajímavým hudebním doprovodem arabské hudby. Perfektní miniblok maďarského letectva s ukázkou pestře pomalovaného vrtulníku Mi-24 doplňovala vysoká pilotáž Jas-39C Gripen. Na závěr letového programu se uskutečnilo  vystoupení por. Daňka s Jas-39C Gripen. Tuto ukázku jsem již také viděl několikrát, ale připadalo mi, že maďar se svým Gripenem byl o něco lepší. Na závěr jsem si ještě vychutnal odlet na vyhlídkový let Aera Ae-45, které už je také velmi historickou raritkou. 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář