Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. 10. 2018

Padesát let od 1. letu Tu-154

Dne 4. října 1968 tento legendární "sazomet" absolvoval svůj první testovací let. Napsáno o tomto nádherném letounu bylo již mnoho, takže se o něm zmíníme jen krátce.
Během svého dlouholetého působení nesčetněkrát navštívil naše letiště v barvách různých dopravců, a to především v létě, kdy odvážel a přivážel obyvatelstvo našeho kraje na každoroční dovolenou.
Dráhy Mošnovského letiště se tak dotkly stroje leteckých společností jako např. Československé (a později České) Aerolinie, Travel Service (stroj byl pronajatý od Vládní letky Ministerstva Vnitra), Hemus Air, Balkan Holidays.

Svou návštěvou nás v počátkem května r. 2007 poctila mašina společnosti Rossiya, ale také tehdejší vlajková loď polského letectva, Tu-154M trupového čísla 101, který se stal obětí nešťastné tragédie u Smolenska před několika lety.

Zcela poslední návštěvou tohoto typu se stal přílet Tu-154M, OM-BYO Leteckého Útvaru Ministerstva Vnútra Slovenskej Republiky, který sem přilétl spolu s nově nastupujícím Airbusem A319-100, OM-BYK v rámci Dnů NATO 2017, a který se předvedl pouze v rámci několika průletů a jednoho "touch-n-go". Pro vládní Tupolev to byla na ostravském letišti premiéra a derniéra zároveň.
 

3.jpgFoto (© Radim Tyleček): Touch-n-go při nedělním programu Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky 2017

Více informací o tomto letounu se dočtete také zde.

 

Náhledy fotografií ze složky 2) Taxiway Golf

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář