Jdi na obsah Jdi na menu
 


25. 3. 2018

Přílet kalibračního letounu do Ostravy

Speciální měřící letoun na bázi typu Let L-410UVP-E Turbolet, registrace OK-WYI přiletí z pražského ruzyňského letiště a na dráhu ostravského letiště dosedne pár minut po poledni.
Bude mít na starosti kalibrační let přistávacích světel PAPI heliportu Letecké Záchranné Služby v Ostravě - Zábřehu, které slouží k navedení helikoptéry na správnou sestupovou rovinu pro přistání heliport. Tento systém se musí minimálně jednou do roka zkalibrovat - tedy ověřit jeho správnou funkčnost a zjistit případné chyby a vady.
Poté následovala kalibrace přibližovacího systému VDF. Stejně, jako u systému PAPI je i tento systém nutné minimálně 1x ročně řádně přeměřit. Nicméně vzhledem k tomu, že v současnosti existuje je hodně málo letadel schopno tohle přiblížení provést, je tento systém dostupný pouze na žádost. Po provedení všech měřeních přistál měřící L-140 na letišti v Ostravě-Mošnově, kde přečkal do druhého dne. 
Následující den letoun v ranních hodinách pokračoval v kalibraci systému, avšak již jen na letišti v Ostravě. Jednalo se o systém přesného přiblížení konkrétně jeho sestupové roviny. Na rozdíl od běžné kalibrace se tato prováděla i z toho důvodu, že současná kategorie CATII pro přiblížení za nízké dohlednosti bude navýšena na stupeň CATIIIB, tzn. za dráhové dohlednosti 50m.
Na přiložených screenech obrazovky si můžete všimnout jak takovéto měření naváděcích systémů probíhá...

Flotila kalibračních letounů Úřadu civilního letectví České republiky se v současnosti skládá z dvou kusů letounů. Prvním z nich je Let L-410UVP-E Turbolet, registrace OK-WYI a druhým Cessna C-560XL Citation Excell, registrace OK-CAA.
Oba tyto letouny však již znají své nástupce, a to dvojici Beechkraftů B350 Super King Air. Je tedy velmi pravděpodobné, že toto byla jedna z posledních návštěv (ne-li vůbec poslední) letounu L-410 u tohoto provozovatele v Moravskoslezském kraji

screen-cba41_1.jpg

ok-wyi_1.jpg
Foto (© Radim Tyleček): Letoun Let L-410UVP-E Turbolet, registrace OK-WYI Úřadu pro civilní letectví při přistání na letišti v Praze.

Text: Ondřej Latiok, Radim Tyleček
Zdroj:
https://www.facebook.com/lzsostrava/
https://www.caa.cz
https://www.rlp.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář