Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. 2. 2009

Stroje a zařízení I.

Žádná z investic v rámci projektu "Stroje a zařízení I" nepřináší přímé finanční výnosy, jejich provedení je však nutným předpokladem pro další rozvoj letiště a zvýšení jeho kategorizace. Důvod pořízení však není pouze péče o větší bezpečnost cestujících, posádek a nákladu. Letiště Leoše Janáčka Ostrava má za rozvojové cíle zvýšení počtu cestujících a objemu carga, což lze zajistit přípravou technických podmínek pro příjem letadel vyšších kategorií. Následné zařazení letiště do vyšší kategorie s sebou přináší povinnost posílení technické infrastruktury a zabezpečení technických prostředků letištního záchranného systému.

Investice v tomto projektu jsou výhradně bezpečnostní povahy. Přibližně 76% všech investičních výdajů jde na hasičskou záchrannou a vyprošťovací techniku, 24% na zvýšení bezpečnosti letiště a pasažérů (RTG, kamery apod).

V rámci ostrahy je nutné zvýšit bezpečí cestujících v souvislosti s vývojem mezinárodní situace a zvýšenou hrozbou teroristických útoků. Posílení bezpečnostních opatření je zároveň požadováno novými bezpečnostními standardy Evropské unie v návaznosti na přistoupení České republiky k Schenghenskému prostoru.

V oblasti hasičské záchranné techniky je třeba splnit předpis L14 ohledně rychlosti zásahu a kapacit hasících látek pro zvýšenou kategorizaci letiště. Bez toho nemůže letiště přijímat letadla nejvyšších hmotnostních kategorií. Zároveň není letiště připraveno na havarijní situace, při kterých větší letadlo (např. B737) sjede z dráhy a uvízne mimo zpevněnou plochu.

Veškeré stroje a zařízení jsou pořizovány na základě požadavků, které pro LKMT stanovuje Letištní bezpečnostní program schválený Ministerstvem dopravy odvozený od Národního bezpečnostního programu ochrany civilního letectví ČR před protiprávními činy.

Investice pro posílení ostrahy letiště
Jedná se o průchozí detektory kovů, závorový systém pro vjezd a výjezd vozidel, personální RTG zařízení, vozidlo pro ostrahu letiště a 2 rentgenová zařízení pro odbavování kabinových zavazadel VIP a GA (General Aviaton) cestujících.

Investice pro posílení hasičské záchranné služby letiště
V projektu je plánováno pořízení vozidla na likvidaci chemických havárií, termokamery, zařízení pro vyprošťování letadel, jehož součástí je jedna kompletní sada zdvihacích závěsů s příslušenstvím, tři sady zdvihacích vaků, jedna sada upevňovacích prvků a sada vyprošťovacích rohoží s příslušenstvím. Dále pak bude dodán letištní hasičský speciál (požární automobil, který bude sloužit hlavně pro aktivní rychlý zásah u nehod a požárů letadel), vysokotlaký vzduchový kompresor a hasičská hydraulická teleskopická plošina.

V současnosti jsou dokončována výběrová řízení pro pořízení strojů a zařízení a zahájeny dodávky dle předpokládaného harmonogramu.

Zdroj: http://www.sweb.cz/projekty.airport-ostrava/
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář