Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 7. 2008

Blíží se osmý ročník Dnů NATO v Ostravě

Návštěvníci sobotní show se můžou těšit na vystoupení hned několika display formací. "Milovníky "barevných efektů" jistě potěší vystpupení španělské akrobatické skupiny Pátrulla Aguila. V premiéře se představí také britský Hawk Demo Team a holandský F-16 Demo Team," podotýká Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které zářijovou akci pořádá.
Pověstnou třešničkou na dortu co se týče letecké techniky jistě bude ukázka letounu Hawk nabarveného v kamufláži používané britskýcm letectvem na legendárních letounech Spitfire těsně před vypuknutím II. světové války. "Ty byly do výzbroje 19. Sq RAF, odkud "Hawk á la Spitfire" přiletí, zavedeny před 70. léty. Navíc právě u této squadrony měli českoslovenští piloti možnost na tehdejších vynikajících Spitfirech létat a aktivně se účastnit bojů proti hitlerovskému Německu. Půjde tak o připomenutí jedné z důležitých kapitol historie československého letectva, které letos slaví 90. výročí vzniku," upozorňuje Pavlačík. Že jde o jeden z největších "úlovků" letošního ročníku, svědčí skutečnost, že kromě Dnů NATO v Ostravě bude Hawk á la Spitfire" možné spatřit mimo Velkou Británii pouze na několika akcích ve Francii a na Maltě.
Poprvé budou k vidění na zářijové akci holandské vrtulníky AH-64D Apache a CH-47D Chinook, Polsko vyšle supersonik F-16C Block 52+ a transportní letoun M-28 Bryza, v premiéře se představí slovenské vzdušné sílys modernizovaným MiG-29AS/UBS. Tradiční britské stíhačky Tornado F.3 doplní verze IDS německé Luftwafe. "RAF navíc po dvou letech o5 posílá letoun včasné výstrahy AWACS E-3D Sentry, takže ten, kdo ještě neměl možnost si prohlédnout interiér tohoto impozantního letounu, bude mít o5 příležitost," doplňuje Pavlačík.
Pozadu nezůstane ani česká armáda. Její zastoupení, co do počtu techniky i personálu, bude o5 největší. V oblacích  se představí display piloti jak s vrtulníky Mi-24, tak na stíhačkách JAS-39 Gripen, na zemi pak budou kralovat pozemní jednotky. U armády přitom platí jednoduchá rovnice - co se objeví v dynamických ukázkách, mohou si návštěvníci "ošahat" i v rámci expozic jednotlivých útvarů.
Podle Pavlačíka přitom probíhají jednání se čtyřimi dalšími zeměmi, mezi nimi i již tradičními USA, které určitě ještě mají čím stávající program obohatit. Aktuální informace, včetně potvrzené techniky, organizátoři průběžně zveřejňují na www.natodays.cz.
"Naše akce je výjimečná ale tím, že kromě armádní techniky mají diváci možnost spatřit nejmodernější techniku a výstroj v rukou profesionálů jak ze složek integrovaného záchranného systému, tedy hasičů, policistů, záchranářů, tak například celní správy, vězeňské služby a dalších specializovaných jednotek," upozorňuje Pavlačík.
Organizátoři se letos poprvé rozhodli tradiční "doprovodný" třídenní program zařadit jakok plnohodnotnou součást akce. "Přejmenováním na Dny NATO v Ostravě však chceme deklarovat, že i tyto aktivity jsou nedílnou součástí celého projektu a jako k takovým k nim přistupujeme," vysvětluje Pavlačík. I přesto organizátoři očekávají, že pro návštěvníky o5 bude nejatraktivnější ta část programu letošního ročníku, která se odehrává právě na letišti v sobotu 20. září 2008. "Vzhledem k již potvrzené české a zahraniční účasti předpokládáme opětovné pokoření rekordu návštěvnosti, který vloni dosáhl 60 000 návštěvníků," dodává Pavlačík.
Dny NATO v Ostravě jsou nekomerční akcí a vstup na ně je zdarma. Jedná se svou koncepcí a rozsahem o ojedinělou akci nejen v České republice, ale i ve Střední Evropě. Organizátory jsou sdružení Jagello 2000, Velitelství společných sil Armády České republiky a Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Akci podporuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Moravskoslezský kraj, Public Diplomacy Division NATO a Statutární město Ostrava. Generálním partnerem je společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech, hlavními partnery jsou společnosti Česká zbrojovka Uherský Brod a Saab Czech.

Zdroj: časopis L + K č. 7/2008
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář