Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. 9. 2008

Britské Typhoony dorazily do Ostravy

Dvojice nejmodernějších a nejvýkonnější evropských bojových letounů Eurofighter Typhoon F2 britského Královského letectva patří mezi největší lákadla velkolepé sobotní přehlídky.

Na ostravském letišti britské stroje přistály krátce po čtvrté hodině odpoledne.

Typhoon F2 patří mezi nejvýkonnější letouny, kterými RAF disponovalo. Stroje jsou schopny nést nejúčinnější systémy pro vedení vzdušného boje i pro útok proti pozemním cílům.

Dva letouny Typhoon F2 ze základny v Coningsby vůbec poprvé přistály ve střední a východní Evropě v loňském roce právě v Ostravě v rámci Dnů NATO, a to pouhé necelé tři měsíce po jejich oficiálním zavedení do operačního nasazení. Jejich posádku tehdy uvítal veterán RAF generál Zdeněk Škarvada.

Letos se nové Eurofightery připravují na své první bojové nasazení v zahraničních misích. Britské typhoony též tvoří významnou součást systému rychlé reakce Quick Reaction Alert, v jehož rámci například doprovázely ruské strategické bombardéry mířící k vzdušnému prostoru Británie.

Eurofighter Typhoon má ve výzbroji pět evropských států, vedle Velké Británie také Německo, Španělsko, Itálie a Rakousko.

V letošním roce půjde podle organizátorů o jednu z největších prezentací britského Královského letectva na veřejnosti v zahraničí. Kromě dvojice letounů Typhoon účast potvrdily i 19. a 208. skvadrona RAF Valley, používající cvičné letouny Hawk TMk1. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout jak během efektního letového vystoupení v podání oficiálního Hawk Demo Teamu, tak na statické ukázce.

Jeden ze strojů přitom bude opravdu unikátní. Moderní proudový hawk bude nabarven v kamufláži používané britským letectvem těsně před vypuknutím druhé světové války na legendárních letounech Spitfire. Do Ostravy též přiletí čtyři letouny Tornado F3 a letoun včasné výstrahy AWACS.

Zdroj: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=145

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář