Jdi na obsah Jdi na menu
 


22. 5. 2008

Budoucnost letiště v nejbližších letech

V bezprostřední blízkosti letiště se plánuje také výstavba železničního terminálu a lukrativních logistických zón. V první fázi by v Mošnově mělo vzniknout až tři tisíce nových pracovních míst.
Pavol Lukša, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a předseda dozorčí rady letiště říká: "Tyto obrázky jsou mou vizí budoucnosti letiště, ve kterou silně věřím." (obrázky jsou mimo jiné uvedeny i ve zdroji tohoto článku - pozn. webmastera) Podle Lukši bude klíčové pro další rozvoj Letiště Leoše Janáčka zejména jeho úplné propojení se silniční a železniční sítí.
"Žádné jiné letiště v České republice totiž nemá tak výhodnou polohu jako právě naše" tvrdí Lukša a dodává, že po dokončení dálnice povede trasa D1 do Polska jen 10 km od Mošnova a ve vzdálenosti 5 km od letiště se již dnes nachází rychlostní komunikace R48 na Slovensko. "Toho musíme využít."
Kraj navíc plánuje dobudovat přímo u odbavovací haly nový železniční terminál s napojením na 2. železniční koridor. Jeho jedinečnost bude spočívat v tom, že bude postaven pod úrovní terénu. Po jeho vybudování se Letiště Leoše Janáčka Ostrava bude moci pochlubit nejlepší dopravní dostupností v České republice.
"Když k tomu připočteme fakt, že naše dráha bude jako jediná díky své délce schopná přijímat ta největší letadla na světě, a to včetně nového Airbusu A380, stane se z Mošnova velmi lukrativní logistická zóna" uvádí Lukša.
Lukša počítá s tím, že by si kraj do budoucna ponechal pozemky v mošnovské zóně a následně je pronajímal. Podle prvních propočtů by tak kraj mohl vydělat na pronájmu pozemků ročně až 75 milionů korun.
Celkové investiční náklady na dobudování mošnovského komplexu se sice budou pohybovat kolem 10 miliard korun, ale Moravskoslezský kraj z této částky uhradí pouhých 10 %. Zbylé náklady pokryjí soukromí investoři (60 %) a strukturální fondy Evropské unie (30 %).
"Budoucnost ostravského letiště je velmi působivá," říká předseda dozorčí rady Letiště Praha Ing. Jiří Kubínek. "V blízké budoucnosti bude hrát pravděpodobně mošnovské letiště po pražské Ruzyni nejvýznamnější roli v české letecké dopravě," dodává.

Zdroj: leták s programem Dne otevřených dveří (ze 17. 5. 2007)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář