Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. 7. 2008

Česká a polská protiteroristická jednotka opět v akci!

Že se jedná o efektní ukázku sobotního programu zářijové akce dokládá každoroční aplaus diváků. Ten gradoval v loňském roce, kdy měla veřejnost možnost vůbec po- prvé zhlédnout práci těchto speciálních jednotek při osvobození uneseného letadla.

Policistům, zakrývajícím si tváře v kuklách, zatleskaly desetitisíce diváků.  "I přesto, že bez obecenstva by ten scénář byl asi trošku jiný, bylo to neskutečně reálné. Hodně tomu přidalo, že jsme mohli v reproduktorech slyšet, jak se spolu domlouvají policisté nebo jak vyjednávají s únosci. Já i syn jsme nadšeni," komentoval téměř půlhodinovou ukázku Jindřich Zeman z Plzně, který přijel do Mošnova se svým třináctiletým synem Petrem. Technologie od společnosti Audiopro, která ozvučuje celou akci, by měla být pro tento typ ukázek k dispozici i letos. Její letošní scénář pak samotní aktéři ukázky - policisté - budou tajit do poslední chvíle.   

Den NATO v Ostravě 2007: Osvobození rukojmích z letadla Den NATO v Ostravě 2007: Osvobození rukojmích z letadlaDen NATO v Ostravě 2007: Osvobození rukojmích z letadla Den NATO v Ostravě 2007: Osvobození rukojmích z letadla

Čeští a polští policisté jsou tradičními účastníky zářijové akce - teprve na šestém ročníku se ale příslušníci Zásahové jednotky severomoravské policie a protiteroristic- ké jednotky z polských Katovic představili veřejnosti ve společné ukázce. S pomocí nákladního automobilu, zásahových vozidel a s podporou policejního vrtulníku tehdy osvobodili rukojmí z linkového autobusu. Podle ohlasů diváků zanechala "energie a razance", s jakou obě jednotky zneškodnili únosce, hluboký dojem. O rok později svoji profesionalitu předvedli na již zmíněném letadle.  

Den NATO v Ostravě 2006: Osvobození rukojmích z autobusu Den NATO v Ostravě 2006: Osvobození rukojmích z autobusu Den NATO v Ostravě 2006: Osvobození rukojmích z autobusu Den NATO v Ostravě 2006: Osvobození rukojmích z autobusu

Organizátoři vnímají takovéto společné ukázky nejen jako zpestřením programu, ale především jako prezentaci mezinárodní spolupráce. "Cílem naší akce je prezentovat na veřejnosti co nejširší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti. Domníváme se, že toto je ta ideální forma," podotýká Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jgello 2000.

 

Návštěvníci, kteří v sobotu 20. září 2008 zavítají na mošnovské letiště, budou mít také možnost prohlédnout si zblízka výstroj a výzbroj těchto jednotek. Společně se totiž prezentují rovněž v expozici v areálu akce.

Zdroj:  http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=127

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář