Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 4. 2008

Dny NATO 2008 - Německá Luftwaffe opět na Mošnově

Loni Německo vyslalo na zářijovou akci letouny Tornado IDS a F-4F Phantom II, které si mohli návštěvníci prohlédnout na statické ukázce. Na stíhací bombardér Tornado IDS se přitom mohou těšit i letos. Na sobotní show přiletí z 31. bombardovací eskadry "Boelcke" (luftwaffe.de) z Nörvenichu, nesoucí jméno Oswalda Boelckeho, německého stíhacího esa z první světové války, který stál u zrodu německého vojenského letectva. Loni se na Dnech NATO v Ostravě prezentovala 33. bombardovací eskadra z Büchelu.

„Premiérovou účast Německa minulý rok jsme vnímali jako začátek spolupráce a jsme rádi, že ta nyní skutečně pokračuje,“ podotýká Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000. Potvrzení účasti dalšího státu téměř šest měsíců před konáním akce přitom podle něj svědčí o rostoucí prestiži akce a zájmu zahraničních partnerů a účastníků o ní. 

V září budou k vidění kromě německého stroje rovněž letouny britské Royal Air Force. „Britové letos vysílají do Mošnova rekordní počet bojových letounů Tornado F3. Přiletí ze základny RAF Leuchars od dvou různých squadron, a to tradičního účastníka 111. squadrony a nově také 43. squadrony,“ potvrzuje Pavlačík.
Tornado vychází ze společného britsko-německo-italského projektu, přičemž první letoun byl vyroben v srpnu 1974. V současnosti se používají jeho tři verze, a to jako stíhací bombardér Tornado IDS (Interdictor/Strike), stíhací Tornado ADV (Air Defence Variant) a Tornado ECR (Electronic Combat/Reconnaissance). Že se přitom jedná o kvalitní bojový letoun dokládá i fakt, že jeho průzkumnou verzi Německo vysílá do bojových operací v rámci mise ISAF v Afghánistánu. 

Tornado IDS: technicko-taktická data
Tornado IDS je útočný letoun, jehož úkolem je zajistit v protivzdušné obraně protivníka koridory pro následný průnik dalších letounů. Kromě Itálie, Německa a Velké Británie je ve své výzbroji mají rovněž vzdušné síly Saudské Arábie.

Rozpětí: 8,6 - 13,9 m (podle úhlu šípu křídla 67° – 25°)
Délka: 16,7 m
Výška: 5,9 m
Hmotnost: prázdný letoun 13 890 kg, vzletová 27 950 kg, náklad 9 000 kg
Max. rychlost: Mach 2,2
Max. rychlost: výška 10 000 m: 2 335 km/hod., u země: 1 480 km/hod.
Dolet: cca 4 000 km
Bojový dolet: 980 – 1 400 km
Maximální dostup: 15 200 m

Zdroj: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=113

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář