Jdi na obsah Jdi na menu
 


14. 3. 2008

Dny NATO 2008 - První zahraniční účastníci potvrzeni

V posledních letech se vždy organizátorům Dnů NATO v Ostravě dařilo navyšovat počet zúčastněných států. Letošní ročník zřejmě nebude výjimkou.

Svoji účast již oficiálně potvrdily země, které se účastní tradičně – Velká Británie a Polsko. Poprvé se pak do zářijové akce zapojí Nizozemí. „Zároveň jednáme o možnostech a formách účasti s dalším devíti státy,“ podotýká Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000.

foto: natodays.czVelká Británie přitom již několik týdnů po skončení uplynulého ročníku potvrdila účast svého průzkumného letounu včasné výstrahy E-3D Sentry ze základny RAF Waddington. Ten britské královské letectvo prezentovalo na mošnovském letišti již před dvěma lety, přičemž návštěvníkům po efektní letové ukázce umožnilo prohlídku paluby. "Odhaduji, že náš letoun si během akce prohlédlo okolo 10 000 návštěvníků! Byl to skvělý den...," konstatoval tehdy v závěru prohlídek jeho kapitán Paul Routledge.

Britové letos zároveň posílají do Mošnova rekordní počet bojových letounů Tornado F3. „Přiletí ze základny RAF Leuchars od dvou různých squadron, a to tradičního účastníka 111. squadrony a nově také 43. squadrony,“ potvrzuje Pavlačík. Naopak organizátoři nemohou počítat s účastí letounů s kolmým startem Harrier GR7 ze základny RAF Cottesmore, které se omluvily díky svému vytížení v misích. „O účasti dalších typů zatím jednáme,“ dodává.

foto: sp.mil.plRovněž Polsko se bude prezentovat svými vzdušnými silami, a to supersonikem F-16C Block 52+ z 31. letecké základny v Poznani a také lehkým transportním letounem M-28 Bryza z Krakova, který se na Mošnově představí poprvé. Zatím jako jediný zahraniční stát vysílá na Dny NATO v Ostravě rovněž pozemní jednotky, a to příslušníky 16. Batalionu Powietrzno-Desantowy imienia gen. bryg. Mariana Zdrzałki z Krakova.

„Intenzívně jednáme také se zástupci Komendy Wojewódzkiej Policiji v Katovicích o jejich opětovné účasti a přípravě dynamické ukázky ve spolupráci s českými kolegy,“ doplňuje Pavlačík. Právě tato společná ukázka policejních jednotek je u návštěvníků akce velice žádaná. Vloni měly desetitisíce lidí například poprvé možnost vidět policejní zásah při osvobozování rukojmích z letadla.

Dalším státem, který se bude prezentovat na letošním ročníku Dnů NATO v Ostravě je Nizozemí. Na mošnovském letišti představí svůj Demo Team létající se supersonikem F-16. 

Letošní účast na zářijové akci je možné chápat jako potvrzení partnerství s Českou republikou, ocenění vzájemné spolupráce  v náročných podmínkách v Afghánistánu i v rámci NATO a EU. „Jsme potěšeni, že budeme moci na Dnech NATO v Ostravě přivítat jejich F-16AM Demo Team (f16demoteam.nl). Domnívám se, že pro návštěvníky akce to bude jedním z vrcholů programu,“ podotýká Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které zářijovou akci organizuje již osmým rokem.

Obrazek Obrazek

Podle Pavlačíka se organizátorům podařilo navázat na loňskou účast amerického Viper East Demo Teamu. „Toto vystoupení bylo vrcholným okamžikem odehrávajícím se ve vzduchu. Věřím, že tomu bude i v případě letošní show nizozemské F-16AM, která bude zpestřena o kouřové efekty.“

Vystoupení display pilota zabezpečuje třináctičlenný tým. Spolehnout se může například na trenéry, poradce, technické manažery, asistenty a techniky. Celý tým je tvořen personálem 313. Squadrony Royal Netherlands Airforce dislokované na letecké základně v Volkem. Na letošním ročníku Dnů NATO v Ostravě do kokpitu nizozemské F-16AM zasedne kapitán Ralph „Sheik“ Aarts. S létáním začal v roce 1997 a na kontě má již 1100 letových hodin v kokpitu F-16.

Zdroj:
1) http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=108,
2) http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=111.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář