Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 1. 2011

Dny NATO omezí sluneční panely na mošnovském letišti

Dny NATO v Ostravě

Kontroverzním elektrárnám, kterých jsou v kraji desítky, se loni podařilo rozšířit i do areálu Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Zůstanou tam 20 let. Na žádost letiště souhlasili s pronájmem pozemků dvěma soukromým firmám pro výstavbu solárních panelů radní kraje, kterému areál patří.

Problém však je, že "zrcadla", která přibyla na travnaté ploše letiště, zkomplikují a za určitých podmínek by dokonce mohla zabránit pořádání vyhlášené regionální akce.

Redakci na to upozornila čtenářka, kterou solární panely překvapily při příletu na mošnovské letiště. "Každý rok navštěvuji s rodinou Dny NATO v Ostravě, proto mi není jasné, zda vůbec a kde se letos budou odehrávat pozemní ukázky. Přesně v těch místech, kde jsem loni stála spolu se spoustou dalších diváků a sledovala střílející tanky, je totiž pole pokryto zrcadly," líčí Jana Černá.

 

CO JSOU DNY NATO

Jedná se o největšíletecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě. Veřejnosti prezentuje atraktivním způsobem co nejširší škálu bezpečnostních prostředků: armádních, policejních, hasičských, ale představují se ičlenové horské služby čihygienici. První ročník se konal v roce 2001 na Černé louce, přišlo kolem15 000 diváků. Loni už prestižní akce přilákala na185 000 lidí.

Dny NATO je nezisková akce se vstupem zdarma. Připravují ji nadšenci s finanční podporou města Ostravy, kraje, sponzorů i evropské centrály NATO.

Mluvčí letiště Michaela Kubešová v podstatě potvrdila, že postřeh čtenářky je správný - solární panely budou mít vliv na Dny NATO.

 

"Fotovoltaické elektrárny jsou na letišti umístěny v okolí rozptylových stojánků na katastru obce Albrechtičky. Půda pod nimi sloužila dřív pouze pro zemědělské účely. Provoz letiště nijak neomezují. Dny NATO ale jejich umístění poněkud ovlivní," řekla Kubešová.

Mluvčí kraje Šárka Vlčková je přesvědčená, že by to nemělo znamenat žádný velký problém. "Všechny změny se řeší," uvedla.

Tak jednoduše to ale nevidí organizátor akce Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000. Když poprvé uviděl solární panely na ploše, zažil prý šok. Nejdřív ho prý napadlo, že Dny NATO se kvůli tomu už v kraji konat nebudou. To ale zatím naštěstí nehrozí. 

Pavlačík nevěřil vlastním očím

"Vracel jsem se z vojenské základny v Louisianě, kde jsem domlouval přílet amerického bombardéru B-52 na letošní ročník. Při příletu do Mošnova jsem nevěřil vlastním očím. V místech, odkud diváci sledují jezdící tanky, střelbu slepými náboji a další pyrotechnické efekty, najednou vidím solární panely," líčí Pavlačík.

"Moje překvapení bylo o to větší, že tři týdny před tím se konalo setkání organizačního štábu akce, ale o stavbě panelů se nikdo nezmínil."

Zbyněk Pavlačík se svým organizačním týmem okamžitě začal prověřovat, zda je možné přesunout pozemní ukázky do jiné části areálu mošnovského letiště. "Bohužel se ukázalo, že to nejde. Nikde jinde není vhodný prostor pro těžkou techniku a současně pro velký počet diváků," vysvětluje. Pro fotovoltaickou elektrárnu by se ale přitom prý jiné vhodné prostory na letišti našly.

Přípravy na DNy NATO v OstravěDny NATO v Ostravě

Pavlačík je přesvědčený, že kdyby s nimi zástupci letiště nebo kraje stavbu elektrárny předem zkonzultovali, určitě by se předešlo řadě problémů. Za daných okolností nezbývá než pozměnit dráhy, po kterých jezdí střílející tanky, a také zpřístupnit další prostory pro diváky.

Pavlačík a podle něj i zástupci armády se navíc bojí toho, že silné otřesy či pyrotechnické efekty by mohly solární panely poškodit. Organizátoři mají sice akci pojištěnou, ale ne pro takovéto případy.

"Letošní ročník určitě proběhne. Uvidíme jak. Jen doufám, že komfort diváků zůstane zachován. Zástupci letiště slíbili, že zajistí přístup k pozemním ukázkám i z druhé strany. Snad prý kvůli tomu sundají část plotu," líčí Pavlačík.

Další solární panely na letišti už nepřibudou

A také doufá, že fotovoltaické elektrárny už se nebudou rozrůstat. Ptal se na to, protože stavební povolení má firma údajně na větší plochu, ale zatím se nedočkal odpovědi. "Pokud by tam přibyla další zrcadla, nezbývalo by nám, než to v kraji zabalit a přesunout akci jinam. Velký zájem mají hned dvě letiště v zemi," uzavírá Pavlačík.
 

Dny NATO v OstravěDny NATO v Ostravě

Petr Káňa, zástupce firmy Sunshine corp., které patří solární panely umístěné na ostravském letišti, ale MF DNES řekl, že vzhledem k zavedení solární daně a dalším legislativním podmínkám další rozšiřování neplánují.

Také ředitel letiště Pavel Schneider ujišťuje, že už tam nepřibude "ani zrcadlo". Nezastírá, že kvůli solárním panelům vznikly problémy. Nejsou ale podle něj neřešitelné. "Na všem jsme se s organizátory i armádou dohodli, diváci nebudou o nic ochuzeni. Plot bourat nemusíme. I tak zajistíme více tribun," říká Schneider.

Zdroj: www.ostrava.idnes.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář