Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 2. 2008

Dny NATO v Ostravě 2008 - rozhovor s předsedou sdružení Jagello 2000

Jaké důvody Vás vedly k změně názvu akce?

Když jsme v roce 2006 poprvé zorganizovali v rámci Dne NATO v Ostravě doprovodný program, očekávali jsme, že půjde o zpestření sobotní show, která se odehrává celá v areálu mošnovského letiště. Tento koncept se ujal a doprovodné akce jsou každým rokem pestřejší a rozsáhlejší. Navíc se tento program rozrůstá díky skutečnosti, že jsme oslovováni dalšími subjekty, které nám sami nabízejí spolupráci. Po loňském úspěšném Akčním odpoledni v ostravském AVION Shopping parku, projekci v Minikinu, besedách v Librexu a na školách či odborném semináři k Air Policingu jsme dospěli k závěru, že veškeré tyto doprovodné aktivity jsou nedílnou součástí celého projektu a jako takové by měly být prezentovány. Takže si myslíme, že nový název je mnohem výstižnější a po sedmi úspěšných ročnících jsme se rozhodli uzavřít historii Dne NATO v Ostravě a začít psát další, a to Dnů NATO v Ostravě.

Jedná se tak vlastně pouze o změnu názvu?

Ne tak docela. Je pravda, že celkový koncept akce zůstane zachován a pro širokou veřejnost nejzajímavější část na letišti v Mošnově bude i nadále pouze jednodenní. Ale přejmenováním na Dny NATO v Ostravě chceme deklarovat, že i ty další aktivity, které byly doposud prezentovány pouze jako doprovodný program, jsou nedílnou součástí celého projektu a jako k takovým k nim přistupujeme.

Skutečnost, že se na Ostravsku koná mezinárodní projekt takovéhoto formátu, který navíc od letošního osmého ročníku expanduje do vícedenní akce, dává signál jeho návštěvníkům i našim partnerům, že jeho prestiž roste. To se přitom neodráží pouze v tom, že záštitu nad naší akcí opět převzal český premiér Mirek Topolánek, ale rovněž v našem předpokladu, že počet účastníků a zemí, které se budou v rámci Dnů NATO v Ostravě letos prezentovat, bude opět rekordní. Tato akce dnes nemá zvučné jméno pouze v Evropě, ale už i na celém světě. Jako jeden z mála příkladů bych mohl uvést zájem tokijského novináře prestižního japonského odborného časopisu Strike And Tactical, který do Ostravy přiletěl pouze kvůli této akci a udělal o ní osmnáctistránkovou reportáž.

Neuvažujete tedy, že by program na letišti byl dvoudenní?

Ta otázka je nám pokládána již několik let a o této možnosti tedy opravdu vážně uvažujeme. Nedojde však k tomu dříve než příští rok. Toto rozhodnutí souvisí s rozvojem letiště a přilehlé průmyslové zóny. V letošním roce se akce bude naposledy konat v prostoru jižní stojánky, ve kterém se konala od roku 2003. Nyní intenzivně jednáme se zástupci Krajského úřadu a letiště o přesunu do jiné části areálu letiště, abychom mohli zvýšit komfort pro návštěvníky i samotné účastníky a v neposlední řadě rovněž zprostředkovat ještě pestřejší program.

Jak se dotkne redukce veřejných vystoupení české armády Dnů NATO v Ostravě?

Přestože resort obrany hospodaří s omezeným rozpočtem, přikládá této akci, které je hlavním spoluorganizátorem, prioritu. Úsporná opatření v tomto resortu se tedy nedotknou Dnů NATO v Ostravě tak citelně jako jiných tradičních akcí, které budou silně redukovány, jako například Bahna, nebo úplně zrušeny, jako Darkovičky či Cihelna. Dny NATO v Ostravě budou letos jedinou akcí, na které se Armáda České republiky bude významně prezentovat veřejnosti jak pozemními, tak leteckými ukázkami.

Na co se tedy mohou návštěvníci letošního ročníku těšit?

Naši snahou je i nadále navyšovat mezinárodní účast. Proto jsme na letošní ročník pozvali čtrnáct zemí, s kterými v současné době jednáme o možnosti a formě účasti jejich armád. Ke dnešnímu dni se zatím oficiálně omluvilo pouze Rumunsko. Na druhou stranu nás velmi těší signály, že letectva významných zemí NATO, které se doposud neúčastnily, dávají naší akci prioritu. V okamžiku, kdy budeme mít oficiálně potvrzenou jejich účast se o ni, rádi s příznivci Dnů NATO v Ostravě podělíme.

Naší snahou je přitom nabídnout návštěvníkům sobotního programu nejen pozemní a leteckou techniku, ale rovněž více společných ukázek. Při jejich realizaci však často narážíme na legislativní omezení. I v letošním roce budou ale součástí programu prezentace složek Integrovaného záchranného systému a dalších součástí ozbrojených sil.

Jak již jsem zmínil, větší důraz budeme věnovat i veřejným besedám, projekcím či návštěvám účastníků ve školách, které by měly reflektovat skutečnost, že letos naše země oslaví 90. výročí vzniku československého letectva a vzniku československého státu. Letošní ročník tak bude ve znamení těchto oslav, přičemž i nadále zůstává naše akce nekomerční záležitostí, takže na všechny programy bude bezplatný vstup.

Rozhovor provedl: p. Pavel Boháč
Zdroj: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=105

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář