Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 8. 2008

Dny NATO v Ostravě slibují unikátní představení

Eurofigther Typhoon britského Královského letectva.foto: Lubomír Světnička,  natoaktual.cz

Eurofigther Typhoon britského Královského letectva.

Na mošnovském letišti Leoše Janáčka Ostrava se představí nejmodernější vojenský letouny a vrtulníky domácích a zahraničních vzdušných sil.

 

Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě, které proběhnou od 17. do 20. září, budou mít opět jedinečnou příležitost prohlédnout si nejmodernější a nejvýkonnější evropský víceúčelový bojový letoun Eurofighter Typhoon F2 z výzbroje britských  Royal Air Force.

Mezi letouny bude unikátní Hawk
Účast potvrdily i 19. a 208. squadrona RAF Valley používající cvičné letouny Hawk TMk1. Návštěvníci si je budou moci prohlédnout jak během efektního letového vystoupení v podání oficiálního Hawk Demo Teamu, tak na statické ukázce.

Jeden ze strojů přitom bude opravdu unikátní. Moderní proudový Hawk bude nabarven v kamufláži používanou britským letectvem těsně před vypuknutím druhé světové války na legendárních letounech Spitfire.

"Tento Hawk bude patřit určitě k největším úlovkům letošního ročníku, neboť jde o opravdový unikát, který navíc bude v Evropě k vidění jen velmi zřídka. Ve Střední a Východní Evropě pak půjde o jeho vůbec jedinou účast," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci organizuje.

Díky významné podpoře španělského ministerstva obrany pak bude jedním z vrcholů programu zářijové akce vystoupení letecké skupiny Patrulla Águila na letounech CASA C-101EB Aviojet.

Již potvrzená účast techniky se nedávno rozrostla o další opravdu atraktivní stroje. Nizozemské královské letectvo (RNLAF) představí dnes již legendární a celosvětově známé vrtulníky AH-64D Apache a CH-47D Chinook americké výroby. Kromě toho na mošnovském letišti představí svůj Demo Team létající se supersonikem F-16.

V premiéře se představí na letošním ročníku slovenské vzdušné síly s letounem MiG-29AS/UBS. Z Polska přiletí nový letoun vzdušných sil F-16C Block 52 a z Německa stíhací bombardér Tornado IDS z 31. bombardovací eskadry "Boelcke".

Organizátoři akci přejmenovali
Letošní ročník velkolepé přehlídky se poprvé uskuteční pod novým názvem. Dosud akce probíhala jako Den NATO v Ostravě. Kvůli rozmanitému a bohatému doprovodnému programu museli organizátoři název pozměnit na Dny NATO v Ostravě.

"Když jsme v roce 2006 zorganizovali v rámci Dne NATO v Ostravě doprovodný program, očekávali jsme, že půjde o zpestření sobotní show, která se odehrává v areálu mošnovského letiště. Tento koncept se ujal a doprovodné akce jsou každým rokem pestřejší a rozsáhlejší," konstatoval Pavlačík.

Po loňském úspěchu proto podle něj organizátoři dospěli k závěru, že veškeré doprovodné aktivity jsou nedílnou součástí celého projektu a jako takové by měly být prezentovány. "Nový název je mnohem výstižnější a po sedmi úspěšných ročnících jsme se rozhodli uzavřít historii Dne NATO v Ostravě a začít psát další, a to Dnů NATO v Ostravě," dodal.

Akce získává mezinárodní prestiž
Dny NATO v Ostravě jsou ojedinělou akcí, která svou koncepcí a rozsahem nemá obdoby nejen v celé České republice, ale ani ve střední Evropě. Jejím cílem je prezentovat široké veřejnosti co nejširší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci na poli zajišťování bezpečnosti.

O mezinárodní prestiži Dnů NATO v Ostravě nesvědčí pouze výčet nejmodernější prezentované techniky, ale i účast představitelů Severoatlantické aliance a jejich členských zemí, kteří je neváhají navštívit. Součástí akce jsou besedy, filmové projekce, semináře a prezentace vojenské a záchranářské techniky.

Celodenní program se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Nikde jinde přitom není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/dny-nato-v-ostrave-slibuji-unikatni-predstaveni-fuv-/

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář