Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. 11. 2007

Letiště Leoše Janáčka Ostrava přestává být evropskou periferií

„ Investice ve výši téměř dvě a půl miliardy korun a 12 nových mezinárodních linek, tak vypadají plány rozvoje Letiště Leoše Janáčka v Ostravě na příštích pět let“, informoval dnes novináře náměstek hejtmana kraje Pavol Lukša a upřesnil: „Za nejvýznamnější považuji projekt kolejového napojení, který spojí naše letiště jako prvnív republice se železnicí“.

Kolejové napojení letiště včetně přestupního terminálu za zhruba 1 mld Kč je jednou z pěti plánovaných aktivit Moravskoslezského kraje. K těm dalším až do roku 2013 patří výstavba bezpečnostního centra ( 605 mil Kč), rozšíření odbavovacích ploch ( 290 mil Kč ), nové letištní a odbavovací technologie ( 400 mil Kč) a II.etapa výstavby odbavovací haly ( 200 mil Kč ). Jak dále náměstek Lukša uvedl: „Všechny tyto projekty jsou financovány z Regionálního operačního programu, prostřednictvím kterého může kraj využít prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie pro rozvoj letiště v Mošnově, který je jednou z priorit dopravní politiky kraje.“

Zastupitelé Moravskoslezského kraje už letos rozhodli, že dotací zhruba 700 milionů korun podpoří zásadní rozvoj letecké dopravy. Z letiště Leoše Janáčka by měly létat už příští rok linky do čtyř destinací. Vedle Bruselu by se lidé z regionu měli pohodlně dopravit také do Londýna, Amsterodamu a Moskvy. O rok později by měly přibýt spoje do dalších pěti evropských měst. Naplánováno je spojení s Kyjevem a také do Rigy, Vilniusu, Curychu a do Porúří. V roce 2010 by měly přibýt poslední tři navrhované trasy - do Helsinek, Varšavy a Paříže.

Momentálně je Ostrava letecky spojená s Vídní. Provoz této linky začal v listopadu 2005. V prosinci téhož roku zastupitelstvo Moravskoslezského kraje rozhodlo o stanovení závazku veřejné služby pro provozování linky do Vídně a zároveň pověřilo ředitele Letiště Ostrava a.s jeho realizací. V souladu s tehdejším názorem Úřadu pro hospodářskou soutěž a při dodržení podmínek, daných pravidly Evropské unie byla v dubnu 2006 podepsána smlouva s provozovatelem, na jejímž základě fungovala s dorovnáváním ztrát v režimu závazku veřejné služby. V říjnu 2007 bylo dorovnávání ztrát ukončeno s tím, že provoz linky nebude přerušen. „ Celková výše podpory v rámci závazku veřejné služby byla 71,5 mil Kč, z toho 39,5 mil Kč z prostředků Moravskoslezského kraje a 32 mil Kč z prostředků Letiště Ostrava a.s.,“ uvedl generální ředitel společnosti Letiště Ostrava a.s. Lubomír Vavroš a pokračoval : „Výsledkem podpory je stabilní linka do Vídně, napojující region přes Austrian Airlines do celosvětové sítě STAR ALLIANCE a stabilní zastoupení Austrian Airlines na letišti Leoše Janáčka Ostrava.“

Zatím není jasné, kdo bude provozovat nové linky jako dopravce. Kraj připravuje výběrové řízení ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Vyhlášení výběrového řízení na realizaci veřejné zakázky se uskuteční ještě do konce letošního roku. Se zahájením provozu se počítá v dubnu roku 2008.

Zdroj: http://www.kr-moravskoslezsky.cz/tisk_info2.html?id=654

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář