Jdi na obsah Jdi na menu
 


25. 4. 2009

Letiště Ostrava má nové představentstvo

Rada odvolala všechny tři členy představenstva společnosti, která letiště patřící Moravskoslezskému kraji provozuje. Kromě Vavroše přišel o funkci také Leoš Liška a Martin Hrnčárek.

Nové představenstvo je zatím dvoučlenné - jeho předsedou se stal Schneider, kterého v lednu odvolal z vedení státního podniku Povodí Odry ministr zemědělství Petr Gandalovič. Dosavadního ředitele letiště Vavroše zvolili radní jako druhého člena nového představenstva. "Na první schůzi nového představenstva byl zvolen pouze předseda. Jiné personální otázky se neřešily," reagovala Vlčková na otázku, kdo bude ředitelem letiště.

Opoziční zastupitelé kraje považují Vavrošovo opětovné členství v představenstvu za nelogické. Podle moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) bude Vavroš v představenstvu odborníkem na letecký provoz. Tím hejtman vysvětlil, proč zastupitelé Vavroše znovu nominovali, ačkoli byl podle nich jako vrcholový manažer společnosti rovněž zodpovědný za špatné hospodaření.

Letiště se dostalo do ztráty kvůli provozu nové pravidelné linky mezi Ostravou a Moskvou. Mezi letištěm v Mošnově na Novojičínsku a moskevským letištěm Domodědovo začala létat vloni v září. Její ztrátový provoz skončil po pěti měsících kvůli nedostatku cestujících. Podle hejtmanova náměstka Miroslava Nováka (ČSSD) letiště na lince prodělávalo zhruba sedm milionů korun měsíčně.

Podle Vavroše však mělo letiště s ruskou společností Polet Airlines dohodu, že ztráty z prvních šesti měsíců pomůže pokrýt letiště ze svých prostředků, další rok pak měl Polet Airlines zajišťovat lety už bez finanční pomoci letiště. Proto Vavroš s argumenty pro odvolání představenstva nesouhlasí.

Vedení kraje se ale nelíbí to, že krajská akciová společnost uzavřela takovou dohodu s ruskou firmou, aniž o tom informovala dozorčí radu. "Bylo deklarováno ústy bývalého náměstka hejtmana pro dopravu (Pavola Lukši, KDU-ČSL), že linka do Moskvy se nebude dotovat, že ušetříme moře peněz, a najednou se dotovala," uvedl Palas s tím, že představenstvo je povinno dělat takovou politiku, která nebude ztrátová.

Opoziční zastupitelé za ODS zase kritizovali vedení kraje za to, že materiál o personálních změnách v představenstvu Letiště Ostrava dostali zastupitelé těsně před dnešním jednáním. Opozici se nelíbí ani to, že vedení kraje neschválilo její požadavek, aby Schneider prezentoval zastupitelům své představy. "Znám ho jako člověka, který řídil Povodí Odry. Nevím, co ví o letectví a o letišti," uvedl opoziční zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: http://www.letectvi.cz/letectvi/Article67378.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář