Jdi na obsah Jdi na menu
 


1. 3. 2009

Letiště v Mošnově se stalo druhým nejmodernějším v republice

Již od září 2007 do června dalšího roku procházelo letiště řadou stavebních úprav, které běžely za plného provozu letiště. Byla provedena kopmletní výměna světelného a navigačního zařízení. Měsíce, jež následovaly, byly ve znamení komplexních testů systému. „Podle požadavků Úřadu pro civilní letectví jsme ještě v posledních měsícícch museli doplnit a zprovoznáit přehledový systém pro vozidla pohybující se po letištních plochách. To je nutné proto, aby řídící věž měla přesný přehled o vozidlech pohybujících se na vzletové a přistávací dráze a v jejím těsném okolí,“„Dali jsme si tak dárek k padesátému výročí letiště, které letos slavíme,“ dodal Vavroš. upřesnil ředitel ostravského letiště Lubomír Vavroš. 

Mošnovské letiště se tak po nejméně ročním úsilí dostalo do takzvané druhé kategorie (CAT II ICAO). Díky získanému certifikátu mohou na 3500 metrů dlouhé dráze přistávat a vzlétat letadla i za velmi nízkých dohledností, což doposud možné nebylo.

„Znamená to, že jsou zajištěny technické podmínky pro mezikontinentální nákladní i osobní dopravu. Například letadlo startující v Koreji má po třinácti hodinách letu, kdy se počasí může radikálně změnit, téměř stoprocentní možnost přistát v Mošnově,“ řekla mluvčí letiště Michaela Kubešová.

Mošnov se podle ní zároveň stává záložním letištěm pro pražské a vídeňské letiště.

Kvůli certifikaci muselo letiště modernizovat celou vzletovou a přistávací dráhu, kterou po devíti měsících zprovoznilo loni v červenci. Dráha má nové navigační zařízení, elektroinstalaci i potřebné zdroje energie. Osvětluje ji téměř 700 zabudovaných světel.

Letiště ze svých zdrojů proinvestovalo do systému téměř 115 milionů korun. Součástí těchto investic bylo také rozšíření pojezdové dráhy E. „Dokončení procesu certifikace letiště pro provoz za nízkých dohledností vnímám velmi pozitivně. Vedle samotného faktu, že se letiště dostává na vyšší úroveň, je to významné i pro využívání projektů, které v rámci čerpání evropských prostředků budeme na letiště v budoucnosti realizovat,“ uvedl první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Zdroj: Moravskoslezský deník + výňatek z regionální mutace MF Dnes

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář