Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. 6. 2008

Letišti přibývají cestující

Stále více cestujících využívá služby Letiště Leoše Janáčka. Oproti loňskému roku se měsíčně zvedl počet cestujících o 14 % s výjimkou ledna, kdy je doprava nejslabší. "Tato čísla potvrzují mnohem rychlejší trend nárůstu počtu odbavených pasažérů na ostravském letišti, než tomu bylo v loňském roce," komentoval výsledky ředitel letiště Lubomír Vavroš. "Tato čísla jsme očekávali. Letiště tak začíná zúročovat obrovský kus práce, který jeho vedení v poslední době vykonalo," uvedl první náměstek hejtmana Pavol Lukša (KDU-ČSL).
Když se podíváme do statistik, zjistíme, že již v loňském roce narostl počet cestujících o 10,4 %. A to i přesto, že letiště nemohlo po celý rok naplno využívat celou délku 3.500 metrů dlouhé vzletové a přistávací dráhy. Její provoz byl a stále je omezen kvůli výstavbě nového světelného zařízení pro přistávání za nízké viditelnosti. "Po rekonstrukci světelného zařízení, která bude ukončena letos na podzim, budeme moci přistávací dráhu využívat na 100 %. Předpokládáme, že díky tomu se růst počtu pasažérů využívajících našich služeb dále urychlí," prohlásil ředitel letiště Lubomír Vavroš. Ostrava se s tímto světelným zařízením stane záložním letištěm pro Vídeň.
"Pomalu se začíná ukazovat, že naše filosofie a přístup k budování a rozvoje Letiště Leoše Janáčka Ostrava jsou správné. V době, kdy se z východoevropského prostoru začínají stahovat britští nízkonákladoví dopravci a zdejší letiště se potýkají s propady počtu cestujících, se ukazuje, jak prozíravé bylo vydat se vlastní cestou. Vybudovat pořádné letiště je obdobné, jako vychovat dítě. Vše chce svůj čas. Politika preference nízkonákladových linek sice s sebou nese krátkodobě efekt nárůstu počtu pasažérů, ale z dlouhodobého hlediska pouze přispívá k nestabilitě letiště," zdůraznil Lukša.
Stačí malé srovnání. Brněnské letiště ohlásilo ve srovnání s letištěm v Moravskoslezském kraji ve stejném období nárůst pouze o 5,5 %. "Ani Evropa jako celek si nevedla lépe, než my. Podle statistik zaznamenala evropská letiště v loňském roce nárůst počtu pasažérů ve výši 6,5 %," připomenul ředitel Vavroš.
Cestující, kteří se vydají z Ostravy na dovolenou, čeká na Letišti Leoše Janáčka rychlé odbavení v nové hale. Určitě uvítají komfortní prostřsedí a letošní novinkou je aklimatizační tropická zóna s palmami a malou pláží, která byla otevřena 17. května. Kraj hodlá nadále zlepšovat infrastrukturu a letiště chce napojit na železniční dopravu.

Zdroj: Tištěné krajské noviny nebo: http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/zip/nov_2008_06.pdf (zde je taky k prohlédnutí malá fotogalerie s komentáři ze Dne otevřených dveři na samém konci novin)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář