Jdi na obsah Jdi na menu
 


13. 11. 2009

Letištní plocha dnes stojí na Hartech

Ilustrační fotoObec Harty vznikla v roce 1780. Tehdy se ještě nazývaly Lilien a toto jméno si bývalá kolonie nesla až do osamostatnění v roce 1923. Tak se také Harty jmenovaly až Po celou dobu své historie měly kolem dvou stovek obyvatel, převážně českých. V polovině padesátých let tam stály čtyři desítky domů

V září roku 1954, jak uvádí publikace Poodří, věnovaná Hartům, se v obci objevili vojáci a začali něco vyměřovat. Po vsi se nesla zvěst, že v katastru obce bude letiště. Vyměřování pokračovalo i v následujícím roce a 12. dubna dostal Zdeněk Mach, tehdejší předseda Místního národního výboru v Hartech sdělení, že se všichni obyvatelé musí do konce roku 1955 vystěhovat. „Nevedla se tenkrát žádná diskuse,“ vzpomínal kdysi na bolestné časy, dnes již nežijící obyvatel Hartů Vítězslav Hajduček. Podle něj žilo v té době v obci 181 obyvatel. „Kdo podepsal souhlas s výkupem pozemků, dostal osmdesát haléřů za metr čtvereční, kdo nepodepsal, dostal čtyřikrát méně. Domy ohodnotil odhadce,“ pospal situaci Hajduček. 
Lidé dostali nabídku, aby bydleli tam, kde pracují, někdo v Kopřivnici, jiný v Příboře či Ostravě. Všichni odmítli. 

V roce 1956 krajský národní výbor společně s vojenskou správou zajistil pozemky v Petřvaldě, kde začala vznikat nová výstavba. V Hartách mezitím stroje srovnaly se zemí domky, kapličku, obecní budovu a asi tři roky starou hasičskou zbrojnici. V roce 1957 obec zmizela z map. Dnes ji připomíná pouze název jedné čtvrti v Petřvaldě. Tam, kde si kdysi hrály děti a jejich rodiče měli domy a zahrady, dnes přistávají letadla.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář