Jdi na obsah Jdi na menu
 


21. 12. 2007

Mošnov bude mít nové bezpečnostní centrum

Projekt má co nejvíce využít zkušeností složek, které spolupracují v rámci integrovaného záchranného systému. „Centrum musí zajistit co nevyšší stupeň havarijní připravenosti. Jsem rád, že i tady se bezpečnostní složky shodly na úzké spolupráci, což v rámci České republiky není obvyklé,“ dodal hejtman.

Kraj nyní vytvoří pracovní skupinu, která připraví podrobnější podklady. „Centrum bychom chtěli otevřít v roce 2010. Výstavba proto musí začít co nejdříve v návaznosti na vyhlášené výzvy Evropské unie,“ řekl náměstek hejtmana Pavol Lukša. Finance z Bruselu pokryjí přibližně 85 procent rozpočtu.

Připravované centrum poskytne zázemí také pro výuku studentů i pro odborná školení. Studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava tak budou mít příležitost ověřit si teoretické znalosti v praxi a sami mohou provoz centra obohatit o nejnovější vědecké poznatky.

Moravskoslezský kraj plánuje na mošnovském letišti do roku 2013 investice přibližně za 2,5 miliardy korun. Kromě bezpečnostního centra chystá také železniční propojení s hlavní tratí Ostrava – Praha, rozšíření odbavovacích ploch a pořízení nových technologií. Kraj a jeho akciová společnost Letiště Ostrava dosud vložila do rozvoje areálu více než 570 milionů korun.

Letadla na Letišti Leoše Janáčka letos podle odhadů přepraví přes 330 000 cestujících, přibližně o 13 procent více než loni. Podle plánů kraje by se měl jejich počet do roku 2015 zvýšit na 1,5 milionu. Zatím se dá z Mošnova letět přímými linkami do Prahy a Vídně, příští rok kraj podpoří dotacemi vznik nových linek do Bruselu, Londýna, Amsterodamu a Moskvy. Letiště převzal Moravskoslezský kraj od státu v roce 2004. V budoucnu počítá s prodejem části akcií strategickému partnerovi, který by v areálu zajistil nové investice.

Zdroj: ČTK

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář