Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 2. 2009

Šestiprocentní nárůst podle ní ovlivnily hlavně poslední tři měsíce loňského roku, kdy počet cestujících pravidelnými linkami klesl zhruba o 14 procent. "Lidé je využívali především k cestám za prací a obchodem, pokles tedy zřejmě souvisí s celosvětovou krizí. Předpokládáme, že zájem o leteckou dopravu bude nadále klesat," dodala mluvčí. Pravidelné linky využilo během loňska přes 113 000 cestujících.

Podle ředitele společnosti Letiště Ostrava Lubomíra Vavroše chce společnost kompenzovat klesající zájem nabídkou nových leteckých spojení. Letiště počítá nadále s linkami do Londýna, Amsterodamu a Bruselu, přestože jejich rozlétání Moravskoslezský kraj letos finančně nepodpoří. "S dopravci ale nadále jednáme. Například by mohl být některý z charterových letů využíván z poloviny jako pravidelná linka. Zda se podaří nové linky rozlétat ještě letos, zatím nelze odhadnout," dodala Kubešová.

Právě charterové lety využilo loni nejvíce pasažérů - z Mošnova odletělo na dovolenou 235 301 lidí, což je meziročně o 18 204 cestujících více. Nejčastěji lidé mířili za sluncem do Řecka, kam jich odletělo přes 70 000. Na letišti loni přistálo a vzlétlo 17 167 letadel, tedy o 1223 strojů více než předloni. Hmotnost přepraveného zboží a poštovních zásilek se naopak meziročně snížila zhruba o 460 tun na 1725 tun.

Ostravské letiště by se mělo letos dočkat rozšíření odbavovací plochy. Moravskoslezský kraj, který letiště vlastní od roku 2004, na něj vyčlenil ze svého rozpočtu 150 milionů korun.

"Ve druhé polovině roku se začne stavět napojení letiště na dálnici D47. Na konci letošního roku nebo začátkem roku 2010 začneme napojovat letiště na železnici," řekl krajský náměstek pro dopravu Miroslav Novák (ČSSD). Kolejové napojení si vyžádá 700 milionů korun, kraj chce získat dotaci z Evropské unie.

Letiště by se mělo letos dočkat také nových strojů a zařízení za 350 milionů korun. Na nákup tahačů letadel, nástupních schodů a odbavovacích turniketů může EU přispět až 268 miliony Kč. Do roku 2013 poskytne EU na rozvoj letiště až 104,5 milionu eur (zhruba 2,8 miliardy korun). Hejtmanství počítá s vlastními investicemi ve výši 11 miliard korun.

Zdroj: http://www.letectvi.cz/letectvi/Article67009.html