Jdi na obsah Jdi na menu
 


30. 1. 2018

Mošnovské letiště zabralo, pasažérů mu přibylo o čtvrtinu

Tehdy se počet přepravených cestujících zvýšil téměř o 30 %, a to ze 152 na 197 tisíc odbavených pasažérů, kteří prošli branami ostravského letiště.

ok-kfo1.jpg

 "Posílili jsme marketing, dvaapůlkrát navýšili peníze na reklamu, zahájili facebookovou kampaň, propagovali jsme letiště v Olomouckém, Zlínském a Žilinském kraji," vypočítává generální ředitel mošnovského letiště Jaromír Radkovský.
"Je nám ale jasné, že tak to nepůjde pořád - z malého základu se vždy roste dobře. Každopádně bychom chtěli růst nastaveným dvouciferným tempem ještě minimálně další dva roky, kdy bychom měli dosáhnout 400 tisích odbavených cestujících," říká.
Podle generálního ředitele by se mošnovské letiště mohlo časem dotáhnout v počtu cestujících na brněnské letiště. To si za rok 2017 připsalo 470.000 pasažérů, oproti předchozímu roku se jejich počet zvýšil o více než 50 tisíc.

statistika_2017_1.png

V Ostravě statisíce, v Katovicích miliony cestujících

"Na Katovice nebo Krakov nedohlédneme, to je jasné - to se pokazilo již v polovině minulého desetiletí. Ale každopádně bude v našich silách dorovnat se výkonům brněnského letiště," konstatoval Radkovský.
Rozdíl mezi ostravským letištěm a tím v polských Katovicích nejlépe dokumentuje fakt, že katovické letiště dokázalo v některých měsících loňského roku odbavit větší počet cestujících, než ostravské letiště za celý rok! Například v červenci a srpnu to pokaždé bylo více než půl milionu lidí, za rok 2017 pak Katovice využilo více než 3,8 milionu lidí.

sx-org_1200x800.jpg

Mošnovskému letišti co do počtu cestujících pomohly hlavně linky provozované společností Ryanair na londýnské letiště Stansted a na italské letiště Bergamo nedaleko Milána.
"S Bergamem jsme začínali na padesáti procentech obsazenosti letadel, v závěru roku jsme končili na 74 % procentech," přibližuje zájem o tuto linku generální ředitel. "Linka do Londýna se pohybovala okolo osmdesáti procent a v současnosti jsme na devadesáti procentech sedačkové kapacity. Je to i díky naší kampani na Facebooku - nízkonákladové lety jsou hlavně záležitostí mladých a ti na to slyší," podotýká.

ei-dpg2.jpg

Láká spojení s Vídní a Mnichovem

Lety do Bergama u Milána a Londýna by neměly být poslední trasou, kam by mohl Ryanair z Ostravy létat. Už na podzim by se podle Radkovského mohla otevřít další nízkonákladová linka. "Vše je ale ještě ve stadiu jednání, takže podrobnosti zatím nemůžeme sdělovat," uvedl.
Obdobně by se mohlo ještě letos začít létat i na další trase. "Tady by ale nešlo o nízkonákladovou, ale o klasickou leteckou společnost, která by Ostravu spojila s velkým mezinárodním hubem (letiště, odkud se létá do vzdálenějších destinací - pozn.). Ale i tady ještě nejsou jednání u konce, proto nemohu prozrazovat podrobnosti," řekl Radkovský.
Vedení letiště už jse jednou nechalo slyšet, že by rádo obnovilo spojení s Vídní, popř. Mnichovem nebo jiným velkým městem v Německu.
Změna se pro letošní rok chystá i na jediné vnitrostátní lince - té do Prahy. České aerolinie by mohly nově zařadit spojení odlétající z Ostravy okolo poledne, které by nahradilo nepříliš využívaný spoj v úterý večer.

4k-az101_2.jpg

Nákladní doprava nabírá na obrátkách
Ještě víc, než počet cestujících, rostla v loňském roce přeprava nákladu. Ta se meziročně zvýšila o 29 % na 5.363 tuny. 

g-dhkk1.jpg

"Růst by mělo letos i cargo - jednáme se dvěma dalšími firmami, které mají zájem létat z mošnovského letiště. Jedna tady už působí, ta druhá by k nám měla přijít z Polska," vysvětluje Radkovský. 
U jedné firmy by mělo být jasno během několika týdnů, smlouva s druhou společností by mohla být hotová do května.
Zdroj: https://ostrava.idnes.cz, Facebook Letiště Ostrava
Autoři: Darek Štalmach, Radim
Foto: Radim, Mates, Roman a Matt

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář