Jdi na obsah Jdi na menu
 


7. 6. 2008

Na Dny NATO 2008 příletí Hawk Demo Team & Hawk ala Spitfire

   RAF ValleyHawky přiletí v září na Letiště Leoše Janáčka Ostrava z letecké základny RAF Valley (raf.mod.uk) celkem tři a návštěvníci sobotního programu Dnů NATO v Ostravě si je budou moci prohlédnout jak během efektního letového vystoupení, tak na statické ukázce. Jeden ze strojů přitom bude opravdu unikátní. Moderní proudový Hawk bude nabarven v kamufláži používanou britským letectvem těsně před vypuknutím II. světové války na legendárních letounech Spitfire. Právě 19. squdrona totiž patřila mezi první, které tyto tehdy moderní stroje zavedly v srpnu 1938 do výzbroje. Na oslavu sedmdesátého výročí této události byl jeden z Hawků patřící 19. squadroně nabarven přesně podle tehdejšího schématu. Navíc právě u této squadrony měli českoslovenští piloti možnost na tehdy vynikajících Spitfirech létat a aktivně se účastnit bojů proti hitlerovskému Německu.

"Tento Hawk bude patřit určitě k největším „úlovkům“ letošního ročníku, neboť jde o opravdový unikát, který navíc bude v Evropě k vidění jen velmi zřídka. Ve Střední a Východní Evropě pak půjde o jeho vůbec jedinou účast. Je to velký úspěch a velmi si toho vážíme,“ zdůraznil předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Mimo letošních Dnů NATO v Ostravě bude „Hawk ala Spitfire“ mimo Velkou Británii možné spatřit pouze na několika akcích ve Francii a na Maltě.

Foto: raf.mod.uk - Paul Johnson, Flightline UKFoto: raf.mod.uk - Paul Johnson, Flightline UKFoto: raf.mod.uk - Paul Johnson, Flightline UKFoto: raf.mod.uk

Známý letoun Hawk bude možné vidět i ve vzduchu, neboť letošních Dnů NATO v Ostravě se zúčastní i oficiální Hawk Demo Team (raf.mod.uk) působící v rámci 208. squadrony. „Letové možnosti Hawku mohli návštěvníci naší akce zhlédnout poprvé již před dvěma lety. Tehdy se představily v rámci vystoupení světoznámé akrobatické skupiny Red Arrows“, dodal Pavlačík.

Britské letectvo tak opět bude jedním z nejvýznamnějších účastníků Dnů NATO v Ostravě. Mimo zmíněných letounů Hawk již dříve Royal Air Force potvrdila účast letounu včasné výstrahy E-3D Sentry (AWACS) z 8. squadony RAF Waddington a stíhacích letounů Tornado F3 ze 111. squadrony RAF Leuchars.

Na mošnovském letišti se v rámci sobotního programu Dnů NATO v Ostravě představí také letectva z České republiky, Německa, Nizozemí, Polska, Slovenska a Španělska.

Zdroj: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=117

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář