Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 5. 2008

Na Dny NATO 2008 míří akrobatická skupina Patrulla Águila!

Patrulla Águila, zdroj: patrullaaguila.com„Španělsko se poprvé naší akce zúčastnilo v loňském roce. Na mošnovském letišti se v rámci statických i dynamických ukázek prezentovalo dopravní letadlo CASA C-295 a supersonik F-18 Hornet,“ přibližuje Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000.

Právě ukázka vysoké pilotáže stíhacího pilota sklidila obrovský aplaus desetitisíců návštěvníků. Ten se dá očekávat i v případě letošního vystoupení akrobatické skupiny Patrulla Águila (patrullaaguila.com) znamenající v překladu „Orlí hlídka“. Ta se naposledy v Česku představila na leteckém dni CIAF v Hradci Králové v roce 2000. Loni její umění mohli obdivovat na Slovensku, letos se však bude jednat o její jediné vystoupení ve střední Evropě.

Patrulla ÁguilaPatrulla Águila vznikla v roce 1985, kdy se ve Španělsku začal vyrábět podzvukový letoun CASA C-101EB Aviojet, na kterém létá dodnes. V porovnání s dalšími světově významnými akrobatickými skupinami tak patří spíše mezi ty mladší. Mohla však navázat na činnost několika dalších "hlídek", které působily ve španělských vzdušných silách v 50. a 60. letech minulého století.

„Na rozdíl od ostatních evropských vojenských týmů, například britských Red Arrows, které jsme v Ostravě přivítali před dvěma lety, jsou španělští piloti běžnými učiteli létání. Vystupování na veřejnosti a létání v týmu se tak věnují nad rámec svých běžných služebních povinností,“ podotýká Jan Čadil, šéfredaktor odborného časopisu Letectví + Kosmonautika (letectvi.cz), který je mediálním partnerem akce. „Jedním z vrcholných čísel skupiny, které má zařazeno ve svém programu, je přistání všech sedmi letounů v sevřené formaci.“

V době svého vzniku tvořilo tým pouze pět letadel v stříbrno-oranžových barvách. Ještě v průběhu prvních tří let činnosti se ale počet členů formace rozšířil na sedm. Při příležitosti letní olympiády v Barceloně (1992) pak byly týmové barvy změněny na stříbrnou, červenou a žlutou. Mezi zajímavosti patří také skutečnost, že se jedná o jedinou leteckou skupinu používající během svých vystoupení žlutý dým, díky kterému například znázorňuje svou národní vlajku.

Patrulla Águila, zdroj: patrullaaguila.comDomovskou základnou akrobatické skupiny je San Javier v oblasti Murcia na jihovýchodě Španělska. Kromě zbytku flotily španělských letounů CASA C-101 se zde nachází také akademie španělských vzdušných sil.

Návštěvníci sobotní show Dnů NATO v Ostravě 2008 budou mít kromě letounů CASA C-101EB Aviojet možnost vidět rovněž letoun CASA C-212 Aviocar sloužící jako doprovodné dopravní letadlo akrobatické skupiny. Dále španělské vzdušné síly do Mošnova vypraví opět dopravní letoun CASA C-295, který by mohl v budoucnu sloužit také v české armádě.

Zdroj článku: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=119


Tady jsem pro vás našel dynamickou ukázku této úžasné akrobatické skupiny. Vřele doporučuji shlédnout toto video...


Zdroj videa: http://www.youtube.com/watch?v=6l-Cf0rqd84

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář