Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. 9. 2008

Na Dny NATO v Ostravě příletí ukrajinský Ruslan!

 

An - 124 Ruslan na mošnovském letišti před 20 lety (zdroj: ČTK)
Zatím poprvé a naposled se An-124 Ruslan
otevřel české veřejnosti 4. června 1988.

Veřejnost v České republice bude mít unikátní možnost prohlédnout si tohoto leteckého obra teprve podruhé. První a zatím poslední příležitost měla před dvaceti lety shodou okolností právě na mošnovském letišti. V červnu 1988 se zde Ruslan provozovaný leteckou společností Aeroflot zúčastnil dětského dne při návratu z pařížské airshow do Moskvy a vzbudil nebývalý zájem.

 

„V rámci oslav 90. výročí založení československého letectva jsme se na Dny NATO snažili zajistit něco opravdu výjimečného,“ sdělila ministryně obrany Vlasta Parkanová, která Ruslan na Dny NATO v Ostravě osobně pozvala.

 

Organizátoři jsou z účasti Ruslanu nadšeni. „Nejenom že je to opravdu unikátní příspěvek pro program akce, ale především jsme rádi, že návštěvníci si budou moci udělat představu, jak se naše vojenská technika dostává do Afghánistánu. Chtěl bych za to paní ministryni moc poděkovat,“ dodal Zbyněk Pavlačík, předseda občanského sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce. Ruslan příletí zítra po obědě a vzhledem k tomu, že jde o velmi vytížený stroj, tak musí odletět v sobotu nejpozději ve dvanáct hodin, návštěvníci tak budou mít cca tři hodiny na jeho prohlídku. Na druhou stranu budou mít unikátní příležitost jej vidět ve vzduchu při odletu.

 

 

Nakládáví BVP před odletem do Afghánistánu
An-124 Ruslan je v současnosti využíván
i českou armádou pro přepravu
materiálu do Afghánistánu
"Oficiální potvrzení jsme dostali teprve před pár minutami, čeká nás náročná práce udělat vše tak, abychom vše zkoordinovali. Prostorové nároky letounu a především požadavek na jeho brzký odlet situaci poněkud komplikují, uděláme vše, co je v našich silách, abychom návštěvníkům vyšli maximálně vstříc," ujistil Pavlačík

„Přestože je na letošních Dnech NATO k vidění špičková technika západních armád, má pro mne velký symbolický význam právě účast Ukrajiny, která je významným partnerem NATO v zajišťování strategické přepravy. Není náhodou, že Ukrajina v Ostravě představuje právě své strategické letectvo,“ dodala ministryně Vlasta Parkanová. Vedle Ruslanu se totiž akce dále účastní další ukrajinský těžký dopravní letoun Il-76 MD.

 

Ukrajinské Ruslany nejsou v České republice řídkými hosty, jeho velkých dopravních kapacit pravidelně využívá právě česká armáda pro přepravu těžké techniky a logistického zabezpečení do Afghanistánu. Široká veřejnost však měla naposledy příležitost si jej prohlédnout před dvaceti lety.

Zdroj: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=142

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář