Jdi na obsah Jdi na menu
 


4. 8. 2010

Nad Ostravou hřměly motory nákladního obra

 

1281128165.jpg
Iljušin Il-76TD společnosti Aviacon Zitotrans právě dosedl na runway mošnovského letiště.


Zvuk odlišný od jiných letadel přiměl mnoho lidí k záklonu a alespoň chvilkovému pohledu na klesajícího obra. Přímo nad Ostravou se objevil chvíli před patnáctou hodinou. A jak potvrdila mluvčí letiště Michaela Kubešová, nejednalo se ten den o jediný let: „Jedná se o Iljušin IL-76. Podle rozpisu jsou na sobotu plánovány dva lety. Odlet je plánován na neděli.“

Tento stroj přiletěl pro dva ropovodní ventily, které vyrobila společnost MSA z Dolního Benešova. „Iljušin pro takto velký náklad jsme objednali z Holandska. Ventily o celkové hmotnosti čtyřicet tun přepravil do ruského Jekatěrinburgu,“ vysvětlil Josef Matějovský, vedoucí divize mezinárodních přeprav společnosti Toptrans. Ventily pro ropovod odletěly po nakládce na palubu IL 76 směrem do Ruska v noci na úterý.

Na ostravském letišti není o podobné stroje nouze. Il-76 má nosnost 40 tun. Loni v srpnu přiletěl pro velké ventily, které si objednali v Holandsku.

Podobně velká letadla poutají pozornost veřejnosti vždy. Jedním z nejvíce obdivovaných je AN-124 Ruslan, který má nosnost ještě třikrát vyšší než Il-76. Na dnech NATO se těšil pozornosti také americký transportní letoun C-5 Galaxy. Ostravští letečtí nadšenci doufají, že se ještě někdy dočkají i vůbec největšího letadla světa AN-225 Mria. Šestimotorový obr s nosností 250 tun byl v Mošnově hostem v září 1989.

Redakce Deníku v těchto dnech připravuje rozsáhlou reportáž věnovanou nákladní letecké dopravě na Ostravsku.

Zdroj:
 www.denik.cz, www.lkmt.cz
Foto: Robert Kolek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář