Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 1. 2010

Nápis Ostrava!!! na letadlech: zbytečné plýtvání veřejných peněz?

OstravaOstrava

Ostrava zaplatí tři a půl milionu korun soukromému dopravci za to, že na svém letadle umístí logo města. Obchod už posvětili ostravští radní. Proti takové propagaci města ale protestuje opozice, podle které jde o příliš vysokou sumu v době krize a navíc byla zakázka údajně až příliš ušitá na míru jedné konkrétní firmě.

Video: Reportáž Evy Lankočí

Spustit videoSpustit video

Spustit video

Z Ostravy létá pravidelně do Vídně a Mnichova firma Job Air - Central Connect Airlines. Společnost nyní na jeden ze svých strojů přimaluje nápis Ostrava!!!, tedy oficiální logo města, a z veřejných peněz vyinkasuje miliony. Podle primátora jde o běžný marketing, ovšem podle opozice o zbytečné plýtvání.

Petr Kajnar (ČSSD), primátor Ostravy

"Když chcete přitáhnout stovky miliard, musíte také investovat v milionech. Nedílná součást marketingu je investice do toho, jak to město vypadá, jak je vnímáno."

Petr Kajnar Petr Kajnar

Růžena Šarišská (KSČM), opoziční zastupitelka Ostravy

"Je to nerozumné v době krize, kdy se všechno krátí, vyhodit 3,5 milionu."

 

Do výběrového řízení se navíc přihlásila pouze jedna firma, později vítězná. Přitom do Ostravy jich létá několik. V kuloárech se mluví o tom, že důvodem jsou až příliš konkrétní podmínky vyhovující právě vítězi. "Je podezření, že to bylo šité na míru firmě, která se jediná přihlásila, já bych tomu i věřila," uvedla opoziční zastupitelka města Ostravy Růžena Šarišská (KSČM).

Letadlo společnosti Job Air - Central Connect AirlinesLetadlo společnosti Job Air - Central Connect Airlines

Proti opozici ale argumentuje primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD): "Je to napsáno tak, abychom měli symbol na letadle, které se objevuje v Ostravě a v zahraničí. Taková společnost je tady ještě jedna a létá chartery. Je asi nesmyslné, že bychom to napsali tak, že se může přihlásit někdo, kdo by létal z Prahy do Vídně, to by nám k ničemu nebylo."

Zakázka je po právní stránce v pořádku

Podle Elišky Císařové z Transparency International je zakázka nejspíše po právní stránce v pořádku, i když takto úzce definovaný předmět může vnášet pochyby o předem určeném vítězi: "Otázka účinnosti takové reklamy směřuje spíše na jinou povinnost zadavatele, tou je hospodárné, účelné a efektivní vynakládání veřejných zdrojů. Je otázkou, co tím zadavatel sleduje."

Letadlo s logem města Ostravy by mělo poprvé vzlétnout z mošnovského letiště na začátku příštího roku.

Zdroj/autor: www.ct24.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

anketa

easy, 19. 1. 2010 16:56

ad1. Nemyslím si, že je to špatný nápad. Spíš naopak. Pokud - BOHUŽEL - lítá z Ostravy jedna firma, těžko dát zákázku někomu jinému. Nedovedu jen posoudit objektivně finanční příměřenost.
ad2. může ovlivnit, ale spíš nepřímo.
tj objektivně a ryze prakticky. Pravda bude taková, že jde pouze o nasypání peněz do chřtánu GEOFINU.