Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 2. 2008

Nové linky v ohrožení

Kvůli zatím odmítavému postoji britských úřadů, které musí souhlasit s tím, aby do Londýna mohla létat krajem podporovaná linka, se může stát, že se celé výběrové řízení na provozovatele tří nových leteckých linek zadrhne.
Původně měli zájemci o provoz nových linek odevzdat své návrhy do konce ledna. Kvůli nejasnému postoji vlád států, kterých se připravované linky týkají, museli ale krajští úředníci prodloužit termín odevzdávání návrhů na začátek března. Létat by se přitom podle slibů Pavola Lukši mělo začít už od letního letového řádu. A v tom je právě problém.
„Letní letový řád je už teď ohrožen, každá linka se musí zorganizovat, důležitá je i propagace,“ vysvětlil Daneš Zátorský, jeden ze zájemců, vlastnící leteckou společnost Central Connect Airlines. Krajský úřad požádal o spolupráci při výběrovém řízení Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten, spolu s ministerstvem dopravy, také zajišťoval komunikaci s dotčenými státy při jejich souhlasu s dotací na vznik nových linek. „Česká strana musela vstoupit do jednání s těmi členskými státy Unie, kterých se zřízení nových leteckých linek týká,“ řekl Kamil Rudolecký, místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Tyto státy musí totiž vyjádřit s podporou konkrétní linky svůj souhlas, což však ještě všechny neučinily. V nedávných dnech obdrželo ministerstvo dopravy vyjádření Velké Británie. Její stanovisko k možnosti uplatnění služby veřejného zájmu na lince Ostrava - London Gatwick přitom nevyznívá kladně,“ řekl Kamil Rudolecký s tím, že vyjádření britské strany nemusí být konečné.

Poněkud jiný názor na postoj britské strany má náměstek hetmana Moravskoslezského kraje Pavol Lukša, který je za výběr zodpovědný. „Britské stanovisko není zamítavé, není však také jednoznačně souhlasné. Předpokládáme, že dojde k vyjasnění celé situace a neočekáváme v tomto směru problémy,“ uvedl Lukša. Kraji ale chybí i vyjádření belgické strany.

Zdroj: http://forum.airways.cz/viewtopic.php?t=638&postdays=0&postorder=asc&start=465; MF Dnes ze dne 12. 2. 2008

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář