Jdi na obsah Jdi na menu
 


28. 4. 2010

OBRAZEM: U letiště v Mošnově vznikají projekty za miliardy korun

Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ...

Bezpečnostní centrum. Návrh budovy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ...


Další investicí, tentokrát krajskou, je plánovaná výstavba bezpečnostního centra u letiště, které by mělo sdružit v jedné moderní budově řízení letového provozu, meteorology, ostrahu, policii, hasiče, záchranáře a celníky.

"Jde o velké a zajímavé projekty, které jsou připraveny," říká Marek Kania, ředitel projekční kanceláře Kania, která vypracovala projekty nejen obou překladišť, ale také bezpečnostního centra.

Železniční překladiště.

Železniční cargo nabídne přepravcům 120 tisíc čtverečních metrů hal. "Největší hala bude mít rozlohu dvanácti fotbalových hřišť," dodal Marek Kania.

Kromě přepravců by mohli překladiště využít také výrobci, pro které by mohlo být výhodné dopravované zboží v nedalekých halách v průmyslové zóně dále montovat, nebo jinak zpracovávat.

Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci ...Bezpečnostní centrum. Návrh budovoy, ve které by v budoucnu měli sídlit například hasiči, policie, záchranáři, celníci či řízení letového provozu...

Investoři ze slovenské společnosti HB Reavis Group si od obou překladišť v Mošnově hodně slibují. "Rozvojové území v Mošnově má i díky našemu investičnímu záměru potenciál stát se prvním průmyslově urbanizovaným územím v zemi s promyšleným a systémovým zapojením alternativních druhů dopravy, tedy územím vystavěném na principu trvale udržitelného rozvoje," uvedl generální manažer projektu společnosti HB Reavis Group Hanuš Krejčí.

Region získá místa, raduje se starosta

Nové investice v obci vítá také starosta Mošnova Roman Máca. "Za posledních pár let máme díky novým firmám v průmyslové zóně a na letišti zhruba o dvacet až třicet procent vyšší přínos z daní do obecního rozpočtu," řekl starosta Roman Máca.

Přínosem je díky novým firmám více pracovních míst. "V některých městech a obcích v okresu Nový Jičín se míra nezaměstnanosti blíží dvaceti procentům. U nás se drží mezi pěti až šesti procenty. To je přijatelná výše," uvedl starosta Mošnova.

Letištní překladiště.

Dříve měli lidé z Mošnova zaměstnání především na místním letišti, kde pracovali například v obslužných činnostech. "Teď, díky novým společnostem v rámci letiště či v průmyslové zóně, přibylo obyvatel Mošnova, kteří se už nemusejí trmácet za prací desítky kilometrů daleko. Ráno sednou na kolo a za pět minut jsou v práci," dodal mošnovský starosta Roman Máca.

Přiznává, že u některých obyvatel Mošnova tak razantní rozvoj obce vzbuzuje i nelibost. "Nezakrývám to, ale jde o menšinu lidí, kteří by chtěli mít klídek. Na druhou stranu ale vše postupuje podle územního plánu," řekl starosta.

CO VZNIKNE V MOŠNOVĚ

Moravskoslezský kraj připravuje stavbu objektu bezpečnostního centra za 800 milionů korun. Soukromý investor pak hodlá u letiště postavit letištní překladiště za 375 milionů a železniční překladiště za více než 3 miliardy.

Zdroj: www.idnes.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář