Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 1. 2010

Ostravské letiště čeká za loňský rok ztrátu do deseti milionů Kč

Loňské tržby za leteckou činnost ale meziročně klesly o téměř desetinu na 130,6 milionu. Vlivem hospodářské krize loni ubylo letišti přes 46.000 cestujících, meziročně je to o 13 procent méně. ČTK to řekla mluvčí letiště Michaela Kubešová.

Společnost vlastněná Moravskoslezským krajem zůstala vlivem krize v červených číslech, do nichž se předloni propadla kvůli dotované ztrátové lince do Moskvy. V roce 2007 hospodařila se ziskem zhruba 970.000 korun, o rok dříve to bylo 6,2 milionu Kč.

"Na záporný hospodářský výsledek má největší vliv celosvětová krize. Dokládají to loňské tržby z leteckých činností. Pouze jejich propad činí 13,8 milionu korun," řekla mluvčí. Společnost podle ní zatím nemůže uvést přesnou výši loňské ztráty, protože ještě neobdržela všechny nákladové faktury.

Meziroční pokles cestujících už letiště vyčíslilo - loni jich odbavilo přes 307.000, předloni bezmála 354.000. Více než polovina všech cestujících ubyla na pravidelných linkách do Prahy a Vídně, které využilo zhruba 88.100 lidí, což je o čtvrtinu méně proti roku 2008. Na konci září přibyla ještě třetí pravidelná linka, do Mnichova.

Podle Kubešové ovlivnila výnosy z leteckých činností především "charterová sezona", která trvala od května do října. "Meziroční srovnání však ukázalo pokles počtu cestujících v tomto období o 13 procent," dodala. V době hospodářské krize lidé šetří právě na dovolených a dávají přednost automobilové dopravě před leteckou.

Podobný trend očekává společnost i letos, kdy odhaduje tržby z leteckých činností na 115,8 milionu korun, což je o zhruba 11,3 procenta méně než loni. Počet cestujících se letos zřejmě sníží ještě o desetinu proti roku 2009. Odhad hospodářského výsledku pro letošní rok společnost nesdělila. "Záměrem je dostat akciovou společnost Letiště Ostrava z červených čísel," řekla mluvčí.

Tomu by měla pomoci nová koncepce rozvoje a dalšího směřování letiště, která zohlední právě výsledky loňského hospodaření společnosti. Loni zvolený generální ředitel společnosti Pavel Schneider ji ale zatím nepředložil.

"Koncepce vychází z takzvaného podnikatelského plánu zpracovaného na období 2005-2015. Vzhledem k vývoji celosvětové ekonomiky bylo nutné tento plán zrevidovat. Předložen bude dozorčí radě společnosti na jejím nejbližším zasedání," dodala Kubešová. Podle ní budou součástí nové koncepce pobídkové programy pro dopravce, například otevření nových pravidelných či charterových linek.

Rozlétání nových pravidelných linek však Moravskoslezský kraj už dotovat nebude, jako tomu bylo u ztrátové linky do Moskvy, která skončila po pěti měsících provozu. Krajští zastupitelé zrušili v říjnu takzvaný závazek veřejné služby na provoz pravidelného leteckého spojení z Mošnova, k němuž se v roce 2005 zavázalo bývalé krajské vedení. Kraj vlastní letiště od roku 2004.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář