Jdi na obsah Jdi na menu
 


26. 4. 2008

Dny NATO 2008 - Slovenský MiG-29 letos poprvé na Mošnově!

foto: mosr.sk - Peter DovinaSlovensko je tak dalším státem, který organizátorům oficiálně potvrdil svoji účast na letošním ročníku Dnů NATO v Ostravě. V půlce dubna tak počet účastnících se států dosáhl loňského rekordu. Stále přitom pokračují jednání s dalšími šesti státy. "V případě slovenské účasti nás těší především premiérové vystoupení vzdušných sil. Slovenská armáda nám potvrdila svůj zájem prezentace svého modernizovaného letounu MiG-29AS/UBS ze základny ve Sliači, a to formou průletu," podotýká Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000. "Domnívám se, že tak půjde o důstojné připomenutí 90. výročí založení československého letectva. Poprvé v historii naší akce se totiž bude na mošnovském letišti prezentovat jak české, tak slovenské armádní letectvo," připomíná Pavlačík.
Slovenské letectvo oficiálně převzalo deset modernizovaných supersoniků MiG-29AS a dva ve dvojmístné verzi MiG-29UBS koncem února. Významnou změnou představuje zejména upgrade letové avioniky a zobrazovacích přístrojů. Diváci pak jistě ocení atraktivní a zcela novou tzv. digitální kamufláž. "Slovenská strana zatím nespecifikovala, zda průlet provede jednomístná či dvojmístná verze letounu," dodává Pavlačík.

foto: mosr.sk - Peter Dovina foto: mosr.sk - Peter Dovina foto: mosr.sk - Peter Dovina

Přestože návštěvníci sobotní show na Letišti Leoše Janáčka Ostrava nebudou mít možnost modernizovaný supersonik vidět na statické ukázce, zkrátka nepřijdou. "Slovenské ozborojené síly budou ve své expozici prezentovat 155 mm samohybnou kanónovou houfnicí vz. 2000 Zuzana. Ta si tak na Mošnově rovněž odbyde svoji premiéru," upozorňuje Pavlačík. Vedle Polska je tak Slovensko již druhým státem, nepočítáme-li Českou republiku, který vysílá jak vzdušné, tak pozemní síly.

foto: mosr.sk - Michal Burza foto: mosr.sk - Michal Burza foto: mosr.sk - Michal Burza

Slovenská armáda se zářijové akce účastnila poprvé v roce 2002. Tehdy divákům předvedli ukázky bojového umění vojáci z martinského 5. pluku speciálního určení. Po pěti letech pak vyslala do Mošnova své elitní pyrotechniky z mezinárodně uznávaného EOD týmu se speciální výstrojí a transportérem Aligator 4x4 PVS.

Zdroj: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=115

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář