Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 7. 2008

Typhoony britské RAF míří opět do Ostravy!

Jde o nejvýkonnější letoun, kterým RAF kdykoliv disponovala jak po stránce technicko-výkonnostních parametrů, tak schopností nést účinné zbraňové systémy. Nedávno navíc oficiálně dosáhl tzv. Multi-Role Operational Employment Date (OED), což znamená, že Typhoony jsou schopny nést nejúčinnější systémy pro vedení vzdušného boje i pro útok proti pozemním cílům. Účast tří strojů ze tří různých squadron ze základny v Coningsby oficiálně potvrdilo londýnské velitelství RAF, které o jejich účasti na akcích v zahraničí rozhoduje.

Eurofighter Typhoon

Na loňském ročníku Dne NATO v Ostravě uvítal letce Eurofighterů generál Zdeněk Škarvada, veterán RAF.

Dvojice Eurofighterů na cvičení v USA.Na loňském ročníku Dne NATO v Ostravě uvítal letce Eurofighterů generál Zdeněk Škarvada, veterán RAF.

Letouny Eurofighter Typhoon F2 na Dni NATO v Ostravě 2007
14. září 2007 Eurofighter Typhoon právě
poprvé přistál ve střední a východní Evropě.

Dva letouny Typhoon F2 ze základny v Coningsby vůbec poprvé přistály ve střední a východní Evropě v loňském roce právě v Ostravě v rámci Dne NATO, a to pouhé necelé tři měsíce po jejich oficiálním zavedení do operačního nasazení. Jejich posádku tehdy v přímém přenosu České televize uvítal veterán RAF generál Zdeněk Škarvada.

„Velmi moc si toho vážíme, neboť o tyto nejmodernější evropské letouny usilovali v loňském roce organizátoři mnoha dalších akcí ve střední Evropě, avšak RAF se rozhodla pro jejich premiérové představení právě na naší akci. To, že letos je budeme míti znovu, a to ještě o jeden stroj navíc, je pro nás opravdu velmi cenné,“ řekl předseda sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

RAF tak opět potvrzuje, že ostravské Dny NATO pro ni jsou z pohledu celé Evropy velmi významnou akcí, potvrzením účasti Typhoonů totiž narostl počet potvrzených letounů na dvanáct strojů čtyř různých typů z celkem sedmi squadron (viz. Přehled potvrzené techniky). Britská účast tak je početně opět nejvýznamnější, přičemž dosud rekordní byla v roce 2006, kdy do Ostravy zavítalo celkem jednadvacet letounů včetně legendární akrobatické skupiny Red Arrows.

Typhoon F2 XI. Squadrony RAF sleduje ruský dálkový průzkumný letoun Tu-95 H nad severním Atlantikem v pátek 17. srpna 2007.„V letošním roce se opravdu bezpochyby bude jednat o jednu z největších prezentací britského Královského letectva na veřejnosti v zahraničí. Navíc se nové nadzvukové letouny Typhoon z výzbroje RAF, které se představí i v Ostravě, připravují na své první bojové nasazení v zahraničních misích,“ potvrdil šéfredaktor měsíčníku Letectví + kosmonautika Jan Čadil. Britské Typhoony též tvoří významnou součást systému rychlé reakce Quick Reaction Alert (QRA), v rámci kterého například doprovázely sovětské strategické bombardéry Tu-22 mířící k vzdušnému prostoru Velké Británie.

Eurofighter Typhoon má ve výzbroji pět evropských letectev – vedle Velké Británie dále Německo, Španělsko, Itálie a Rakousko.

Zdroj: http://www.dny-nato.cz/aktualita.php?id=125