Jdi na obsah Jdi na menu
 


17. 9. 2009

V Mošnově přistálo letadlo velké jako fotbalový stadión

Na dráhu ostravského letiště dosedl letoun C-5 Galaxy krátce před třetí hodinou odpoledne. Patří mezi největší lákadla letošní, v pořadí již deváté, přehlídky nejmodernější vojenské, policejní a záchranářské techniky a elitních jednotek z Česka i zahraničí.

"V Česku to bude naprostá premiéra," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci organizuje.

Létající obr o délce fotbalového hřiště a výšce šestipatrového domu, do jehož útrob se vejdou helikoptéry, tanky i rakety, přiletěl na mošnovské letiště ze základny v německém Ramsteinu.

"Bude to opravdová událost. Galaxy na veřejné akci v České republice ani v Československu nikdy nebyl," ujistil letecký expert Jan Čadil.

Tento těžký dopravní letoun pro mezikontinentální přepravu bylo možné občas spatřit na letišti v Ruzyni, například když zajišťoval transport limuzín pro americké prezidenty při jejich návštěvě ČR, veřejnost si ho však dosud nikdy prohlédnout nemohla.

Loni si mohli návštěvníci Dnů NATO v Ostravě prohlédnout velkokapacitní stroje Il-76 ukrajinského letectva a An-124 Ruslan.

"Ve službách USAF je v současnosti 126 těchto strojů. Typický náklad může být například dva tanky Abrams nebo deset obrněných vozidel LAV nebo šest bitevních vrtulníků Apache či 270 pasažérů," uvedl mluvčí Dnů NATO Michal Semian.

C-5 GALAXY

Americké vojenské přepravní letadlo vyrábí firma Lockheed od roku 1969. Do amerického letectva (USAF) byl stroj zařazen v roce 1986 a v současnosti je letadlo rozsáhle modernizováno, jeho plánovaná životnost je do roku 2040. Letoun je schopen přepravovat náklad o váze zhruba 170 tun, a to na vzdálenost přibližně 5 000 kilometrů. Letadlo s délkou zhruba 75 metrů a výškou necelých 20 metrů může letět maximální rychlostí 932 kilometrů za hodinu. Hmotnost prázdného stroje je asi 172,4 tuny.

 

Zdroj: www.denik.cz (perex), www.idnes.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář