Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přístroje, pomůcky a vychytávky

Každý správný fotograf ví, že pro získání hezkého snímku se musí něco obětovat. Totéž platí i při focení letadel. Počítejte s tím, že přístupové cesty na nejlepší fotofleky bývají často bahnité, jen málo z nich je dosažitelných po zpevněné cestě nebo autem. Některé záběry jsou dokonce fotitelné pouze ze stromů. Takže sáčko a městská vycházková obuv nebývá při lovu letadel šťastnou volbou.

Co se týče fototechniky, tak tady asi nejdůležitější je volba správného objektivu se vhodnou ohniskovou vzdáleností. Ta je pak samozřejmě závislá na tom, jak blízko se ke strojům dostanete. Na místech, kde si můžete na letadlo skoro sáhnout, jako jsou aerokluby nebo letecké dny, můžete pořídit efektní záběry s rybím okem, obecně se ale na letadla hodí spíše delší ohniska, od 150mm výše. Pokud disponujete ohnisky nad 400mm, můžete zkusit fotit přelety dopravních letadel „čmárajících“ po obloze nad vašimi hlavami. Naši republiku totiž mnohdy přelétají  velice zajímavé stroje, gigantickými dvoupatrovými Airbusy 380 počínaje a americkými vojenskými transporty konče.

Na závěr bych rád zdůraznil, abyste nepřeceňovali rozlišení svého aparátu, pokud letící letadlo na vašem displeji zabírá čtvrtinu jeho šířky, skočte si pro delší objektiv nebo se dostaňte blíže k focenému objektu. Přílišné ořezy většinou nedopadají dobře.

 

Rubriky

Pomůcky a vychytávky

Příspěvků: 0

Fotovybavení

Příspěvků: 2

Přístroje

Příspěvků: 1

Aplikace a programy

Příspěvků: 4