Jdi na obsah Jdi na menu
 


15. 1. 2018

Flightradar24.com - online sledování letadelNejprve trochu teorie - existuje speciální přijímač, který zpracovává data z ADS-B odpovídačů letadel, která tímto vysílají údaje o své poloze, rychlosti, výšce atd. Přijímač ADS-B je možno volně zakoupit, jeho cena se pohybuje přes deset tisíc korun. Jeho dosah se uvádí přibližně 250 km. Flightradar24 je službou, která spojuje několik přijímačů ADS-B z různých koutů světa do jedné sítě. Díky ní si každý může prohlédnout aktuální stav oblohy bez investice do nákladného zařízení.

screenshot---17.01.2018---14_01_06.png

Jediným problémem je, že odpovídačem s ADS-B nejsou vybavena všechna letadla. Obecně platí, že malá regionální letadla a starší letadla jej nemají - existují však výjimky. Síť Flightradaru24 již pokrývá téměř celou Evropu, a pak různá izolovaná místa po světě. U některých letadel nalezneme jeho odletové a příletové letiště, pěkné je i to, že lze filtrovat zobrazení letadel podle jejich volaček, výšek nebo rychlostí, a tak nalézt konkrétní letadlo, které nás zajímá. Tolik tedy obecně. Já jsem se zaměřil na test praktické použitelnosti Flightradaru24 v ČR a jeho okolí. Hned dva přijímače ADS-B jsou umístěny v Praze - to znamená, že jsou kompletně pokryty vyšší letové hladiny na celém našem území. Navíc v blízkém okolí Prahy lze dost dobře sledovat i letadla velmi nízko u země - můžeme tak pozorovat velmi přesně přiblížení na přistání nebo vzlety z Ruzyně. Takto podobně je tomu i třeba na letišti ve Vídni.

Praktické využití Flightradaru24 je bohaté. Pokud rádi fotíme přelety ve vysokých letových hladinách, můžeme přesně zjistit, co za typ letadla k nám míří. Pokud čekáme na přílet nějakého speciálního letadla, můžeme, pokud má ADS-B, sledovat kde se právě nachází a odhadnout jeho přílet na letiště. U většiny letadel se navíc zobrazuje i jejich imatrikulace, takže můžeme třeba hned po startu Ryanairu do Ostravy zjistit, zda se k nám náhodou neblíží nějaká speciální livery.

Autor: Marek Sedlák (s laskavým svolením)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář