Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 1. 2018

LiveATC.net - streaming frekvencí ATC po celém světě

V databázi LiveATC.net nalezeneme stovky letišť, u větších máme k dispozici jak frekvence věže, approach nebo departure, tak třeba i ground a delivery. Dále jsou i některé oblastní frekvence, pokrývající horní část vzdušného prostoru. Třešničkou na dortu jsou pak HF frekvence, pokrývající většinou prostory, kde není dosah pozemních radarů - tradičně např. nad oceány. Vyhledávat dostupné frekvence lze buď zadáním dané konkrétní frekvence v MHz, zadáním ICAO kódu letiště, nebo vyhledáním letiště na mapě.

Kvalita streamování jednotlivých stanic se hodně liší. Někteří poskytovatelé mají k dispozici ziskové externí antény, kde slyšíme perfektně jak pozemní stanici, tak letadla, nikomu ale nic nebrání začít streamovat jen s příručním scannerem s pendrekovou anténou. Zde pak kvalita značně pokulhává a často vůbec není rádiové relaci rozumět. Většina streamů je v kvalitě 32 kbps, což ale naprosto stačí na zachycení pouze hlasu.

Pokud naleznete vaše oblíbené letiště a začnete ho pravidelně poslouchat, může se stát, že jednou prostě poskytovatel stream dočasně pozastaví, nebo ho může i klidně zrušit. Nic totiž nezavazuje poskytovatele, aby streamoval 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Naštěstí trend spíš poukazuje na to, že přibývá více nových stanic, než kolik jich ubude. Nejvíce pokrytých letišť nalezneme v USA, v Evropě je jich ale také dost. V ČR nalezneme nově nedávno pokryté stanice Prahy Ruzyně, a to konkrétně Praha Radar (approach), Ruzyně Radar (director), a Ruzyně věž, všechny ve velice dobré kvalitě.

LiveATC nabízí i mobilní aplikace pro iPhone a Android, nic vám ale nebrání poslouchat i na jiných zařízeních, jelikož jsou dostupné streamy jak v mp3, wma, tak rm. LiveATC je podle mě ideální pro lidi, kteří nemají radioscanner, ale chtějí se naučit poslouchat radiokorespondenci ATC. Své opodstatnění ale má i pro majitele scannerů, které prostě baví poslouchat třeba stanice v Americe, nebo třeba na druhé straně světa v Japonsku. Pěkné je třeba i najít si pokrytou stanici v LiveATC, a zároveň ve FlightRadaru24, a pak sledovat jak letadla na "radaru" tak je i poslouchat.

Autor: Marek Sedlák (s laskavým svolením)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář