Jdi na obsah Jdi na menu
 


14. 1. 2018

SunCalc - vždy se sluncem v zádechPři focení letadel, pokud fotíme běžně bez uměleckých záměrů, se snažíme docílit toho, aby sluneční paprsky dopadaly pokud možno co nejkolměji na bok letadla. A protože se poloha slunce mění nejen s denní dobou, ale také s ročními obdobími a místem na zemi, neuškodí nějaký jednoduchý nástroj, pomocí něhož bychom si mohli zjistit, odkud a kdy nám bude sluníčko svítit.

suncalc.png

 

Jedním z takových nástrojů je i webová aplikace SunCalc. Funguje velmi jednoduše, na podkladu Google map buď vyhledáním, nebo manuálním umístěním vybereme střed, v kalendáři sledovaný den, a na časové ose denní dobu. Na kruhu pak uvidíme žlutou čáru reprezentující východ slunce, červenou čáru západ slunce, a oranžovou polohu v zadaném čase. Horní část do žluta vyplněného půlměsíce pak zobrazuje maximální výšku slunce v roce, spodní část minimální výšku a oranžový půlkruh výšku ve vybraný den. Samozřejmostí pak jsou i časy východu, svítání, soumraku a západu slunce ve zvolený den.

SunCalc tak spotteři ocení zejména při návštěvě nových letišť, kde ještě nejsou seznámeni s místními podmínkami, ale i pokud letiště dobře znáte, neuškodí si občas ověřit přesný svit slunce v čas, kdy má přiletět nějaké zajímavé letadlo. Např. v Brně-Tuřanech bývá zvykem po většinu roku ráno a večer fotit ze severního okraje letiště, jelikož slunce již překročí práh dráhy, a zároveň se tak dá zjistit, do kdy jde fotit z vyhlídkové terasy letadla na střední stojánce. Možností využití je ale více, a třeba díky SunCalcu najdete i nová místa pro působivé fotografie.

Autor: Marek Sedlák (s laskavým svolením)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář