Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotovybavení

Fotoaparáty, objektivy, dalekohledy teleskopy, stativy...to vše a mnoho dalšího tvoří neoddělitelnou součást výbavy každého leteckého nadšence a spottera v jedné osobě.

Pokud s focením letadel teprve začínáte, tak nejdůležitějším rozhodnutím pro vás bude fakt, jak moc času a peněz budete ochotni do tohoto hobby investovat.
Pakliže máte v plánu fotit letadla pouze jednou ročně během nějakého většího leteckého dne ve vašem okolí a po zbytek roku pak fotit pouze momentky z drobných rodinných akcí a výletů, pak vám bohatě postačí koupit si nějaký lepší chytrý telefon s kvalitním zabudovaným foťákem, případně kompaktní fotoaparát s velkým zoomem. Výsledek bude pro vás srovnatelný a v obou případech víc než dostačující.

Jestliže se ale chcete věnovat tomuto koníčku naplno a aktivně obrážet letecké dny a velká letiště nejen v ČR, ale i v zahraničí, a víte, že chcete mít z těchto akcí víc než dokonalé fotky, pak se vám v každém případě vyplatí investovat již vyšší částky do fotovybavení.

Nemusíte se ale vůbec bát, že vás toto hobby finančně zrujnuje.

Rozhodnete-li se pořídit si digitální zrcadlovku, pak máte dvě možnosti - buď investovat do zcela nového přístroje včetně objektivu, nebo se porozhlídnete po bazarech a soukromých inzercích a pořídite kompletní výbavu z druhé ruky za srovnatelnou cenu, než nový fotoaparát pouze s krátkým nebo vůbec žádným objektivem. V druhém případě je však brát na vědomí, že foťák či fotovýbava z druhé ruky nemusí zcela odpovídat inzerátu, na základě kterého jste toto vybavení pořídili.

Nicméně je třeba dodat, že doby, kdy kvalitní, ale zároveň nejlevnější a při tom kvalitní zrcadlovka vás přišla na pomalu roční plat, aniž byste vydali halíř na ostatní věci, již dávno pominuly. V dnešní době můžete zcela novou zrcadlovku resp. kompletní fotovýbavu pořídit i za cenu nižší, než 15.000,- Kč - stačí jen chtít a umět chytře investovat.

Co se cenové kategorie v této záložce, potažmo i ostatních záložkách s elektronikou týče, tak je mi jasné, že ne každý si může dovolit koupit si foťák jeho příslušenství, dalekohledy a další věci za statisíce korun.
Proto jsem se při volbě doplňků do vaší spotterské výbavy zaměřil i na to, aby toto zboží bylo kvalitní a pokud možno pro všechny cenově dostupné.

Zároveň není nikde psáno ani řečeno, že je nutné mít všechny tyto věci hned a za každou cenu!

Z vlastní praxe můžu říct, že začínajícím leteckým fotografům bude k tomuto hobby stačit opravdové minimum, a to konkrétně:
 

  • tělo fotoaparátu
  • objektiv pro kratší vzdálenosti (řekněme 18-105, resp. 18-135mm)
  • objektiv pro delší vzdálenosti (řekněme 70-300mm)
  • čistící sada
  • UV nebo polarizační filtry
  • 1-2 paměťové karty o obsahu 16MB
  • 1-2 akumulátory
  • stativ
  • fotobrašna nebo fotobatoh
  • hliníkové schůdky pro běžné domácí potřeby (z důvodu vysokých plotů na letištích)

Podle vlastní chuti a potřeb pak můžete tuto fotovýbavu rozšiřovat o další doplňky...

Zpracoval: Radim

 

Příspěvky

20. 1. 2018

Teleskop SKY-WATCHER NEWTON 200/1200mm 8” DOBSON

/ Rubrika: Fotovybavení / Komentářů: 0

S fotografií letadel na zemi je to skoro jako s focením nádraží – najít vhodnou polohu, zvolit objektiv a mít dobré světlo. Fotografování letadel v letových výškách 8 až 12 tisíc metrů je však komplikovanější. Co má ale společného astronomie potažmo amatérská astrofotografie a fotografie vysoko letících letadel? Společným předpokladem úspěchu je jasná obloha, klidný vzduch, dostatečně velký, nejlépe astronomický dalekohled atd. Více uvnitř...

 
Celý příspěvek

17. 1. 2018

Dalekohled Nikon Aculon A211 10-22x50

/ Rubrika: Fotovybavení / Komentářů: 0

Hodí se vůbec mít dalekohled pro spottování letadel? Někdo by mohl říct, že dalekohled je základní výbavou každého spottera. V praxi se ale s dalekohledem dokážete obejít - zejména, pokud zároveň fotíte. Na druhou stranu, pokud zrovna nefotíte, přiblížení dalekohledu vám někdy může pomoci, pokud se pouze potřebujete podívat do dálky. Více uvnitř...

 
Celý příspěvek