Jdi na obsah Jdi na menu
 


17. 1. 2018

Dalekohled Nikon Aculon A211 10-22x50


K běžnému sledování letadel však není nutné pořizovat dalekohled za několik desítek tisíc korun. Na druhou stranu také není úplně vhodné pořizovat úplně ten nejlevnější dalekohled, který vám při maximálním zvětšení nabídne pouze rozmazanou šmouhu. Stejně tak, jako je tomu digitálních zrcadlovek, tak i u dalekohledů počítejte s investicí několika tisíc korun. V tomto případě jsem stanovil cenovou hranici 5.000,- Kč, do kterého se mi vlezlo hned několik zajímavých kousků, z nichž jsem vybral tento, který si teď představíme.
 

Charakteristika

Action patří dlouhodobě k základním kamenům široké nabídky výrobků japonského výrobce optiky Nikon. Tato velmi rozsáhlá modelová řada do posledního písmene splňuje hlavní požadavek řady zákazníků, kteří nechtějí do nákupu investovat tzv. "dlouhé" peníze, ale přitom by rádi získali dobrý dalekohled s kvalitní optikou.
Všechny Actiony jsou vybaveny vyšší třídou optiky BaK4 a kvalitními asférickámi čočkami, které eliminují zkreslení obrazu. Sofistikovaný design robusního těla umožňuje pevný a bezpečný úchop a tím i ničím nerušené pozorování. 
Kvalita zpracování mechaniky je patrná zejména u ostření, které má velmi jemný chod zaručující přesné zacílení na pozorovaný objekt. Součástí každého balení je kvalitní textilní brašna a pohodlný široký popruh. Pro turistické účely se používají zejména modely s parametry 7x35 či 8x40 s unikátně širokým zorným polem (až 163/1000m) a také modely 12x50 a 16x50, jež vyhledávají zejména zákazníci preferující velké zvětšení. 
Pro lovecké účely lze doporučit zejména model 7x50 s dobrou světelností - zaručující kvalitní obraz i za šera, ale často je vyhledáván i model 10x50 - a to hlavně staršími lovci, pro něž již je přiblížení 7x nedostačující. Kompletní nabídku pak doplňují dva zoomové modely 7-15x35 a 10-22x50 s nabízející široký rozsah zvětšení.
Všechny modely s označením Action však mají stejného jmenovatel a tím je kvalitní optika zaručující ostrý a kontrastní obraz a tak spokojenost jak pro lovce, turisty či ornitology, ale i pro lidi, kteří dalekohled využívají příležitostně při toulkách přírodou nebo např. při sledování sportovních klání. Při pořízení Actionu tak zkrátka neprodělá nikdo.

nikon-aculon-a211-10-22x50.jpg
 

Specifikace

  • Okuláry s asférickými optickými členy pro minimální zkreslení obrazu
  • Robustní konstrukce zajišťuje pevné a jisté držení dalekohledu
  • Čočky s vícenásobnými antireflexními vrstvami a objektivy s velkým průměrem pro optimální jas obrazu
  • Celoplošné pogumování zvyšuje odolnost dalekohledu a rovněž zabraňuje nežádoucímu  cinkání dalekohledu o pevné prvky oděvu (např. knoflíky)
  • Součástí balení jsou okulárové i objektivové krytky, textilní brašna a široký řemen

     

Parametry

Zvětšení (x) 10–22
Průměr objektivu (mm) 50
Reálný zorný úhel (°) 3,8
Zdánlivý zorný úhel (°) 36,7
Šířka zorného úhlu ve vzdálenosti 1000 m (m/stopy) 66/199
Průměr výstupní pupily (mm) 5
Relativní světelnost 25
Předsunutí výstupní pupily okuláru (mm) 8,6
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost (m/stopy) 15,0/49,2
Nastavení osové vzdálenosti okulárů (mm) 56–72
Délka (mm/palce) 197/7,8
Šířka (mm/palce) 197/7,8
Hmotnost (g/unce) 960/33,9


Videorecenze
Cena

Aktuální ceny tohoto dalekohledu se liší podle státu, kde jej chcete pořídit. Např. český megapixel.cz stejně tak jako svetdalekohledu.cz jej prodává jako nový za 4.490,- Kč.
Na německém i mezinárodním eBayi se dá sehnat za cenu od 151,99 € (známé elektroobchody Saturn nebo MediaMarkt) až do 217,52 € od soukromého prodejce.
Nesmíme však započítat cenu poštovného! V případě, že máte v Německu známé, kteří vám jej tam koupí a pak přivezou, budete jej mít víceméně zdarma nebo vás bude stát toto "poštovné" láhev něčeho dobrého. :) Anebo se tam vydáte na nákupy sami - zde ale je nutno připočíst náklady na cestu. V opačném případě stojí poštovné od 5,99 € a výše.


Zdroj: 

http://www.svetdalekohledu.cz/dalekohledy-zoomove/170-aculon-a211-10-22x50.html
https://www.megapixel.cz/nikon-aculon-a211-10-22x50#product-sec-param
https://www.ebay.de
https://www.ebay.com

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář