Jdi na obsah Jdi na menu
 


20. 1. 2018

Teleskop SKY-WATCHER NEWTON 200/1200mm 8” DOBSON

V následujících odstavcích jsou popisovány zkušenosti a technika fotografování letadel digitální zrcadlovkou. Po odejmutí objektivu se použije k připojení dalekohledu tzv. T-kroužek dle značky fotoaparátu a redukce do okulárového výtahu dalekohledu. Tímto spojením získáme teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností dalekohledu, pevnou clonou odpovídající světelnosti dalekohledu a samozřejmě s manuálním ostřením.

il-76--vda.jpg

Z praxe vyplývá, že ideálním strojem pro focení je dalekohled s vysokým kontrastem a ohniskovou vzdáleností okolo 2-3 metrů s ohledem na velikost čipu. Je lepší ovšem začínat s kratším ohniskem. Dalekohled by měl být umístěný na volně pohyblivé, lépe azimutální montáži. Vhodné jsou dalekohledy s průměrem 20 až 30 cm. Menší dalekohledy při výše uvedené ohniskové vzdálenosti mají malou světelnost a je nutné použít delší expoziční časy, větší naopak trpí nadměrnými turbulencemi vzduchu a průměr tak není výrazným přínosem pro zachycené detaily. Z optických konstrukcí by se pro naší úlohu nejlépe hodil APO refraktor, ale z důvodu cenové náročnosti můžeme dát přednost dalšímu v pořadí - zrcadlovému dalekohledu typu Newton. Pro tuto volbu mluví snadné seřízení, jednoduchá optická konstrukce s dvěma odraznými plochami poskytující dobrý kontrast, otevřený tubus pro rychlou temperaci a v neposlední řadě vhodná a cenově dostupná montáž umožňující snadnou ovladatelnost. Pro začátek je ideální „letecký“ dalekohled tzv. dobson např. 200/1200 mm nebo 250/1250 mm, z počátku bez použití Barlowa či korekčního členu.

b744--martinair-cargo.jpg
 

Dobrá fotografie začíná výběrem vhodného místa a času. Ideální jsou ranní nebo podvečerní hodiny, kdy vzduch je klidný, neprohřátý. Divácky vděčné snímky jsou ty, kde je letadlo vidět nejen od břicha, ale nasvětlené z boku. Letecký koridor by tak měl být na severozápadě, severu, severovýchodě, prostě proti Slunci. S ohledem na neklid vzduchu v tubusu je praktické, aby samotný dalekohled byl ve stínu a nedocházelo tak k nerovnoměrnému prohřívání tubusu (obzvláště u tmavých tubusů).

Dalším problémem je zachycení letadla vůbec. Pro ty, co mají mírné vady zraku, je největším trestem absence kondenzačních čar v období vysokého tlaku vzduchu. Tehdy je problém letadlo vůbec najít. Pro informaci o pohybujících se letadlech v okolí je výbornou pomůckou v době všude přítomného internetu a mobilních aplikací webová stránka www.flightradar24.com, kde můžete sledovat letecký provoz v on-line přenosu.

Základním předpokladem nalezení a sledování letadla je seřízený hledáček a povědomí o velikosti obrazu letadla na čipu. Můžeme se pokusit zachytit letadlo přes hledáček fotoaparátu nebo na živém náhledu na displeji, ale rychle zjistíme, že tato cesta je náročná. Pohodlnější je vést dalekohled podle seřízeného hledáčku a spoušť fotoaparátu „odpalovat“ dálkově.

a380--emirates.jpg
 

Zásadním problémem je ostrost obrazu. Používáme-li dalekohled konstrukce Newton, je prvním bodem, zejména po přepravě na pozorovací stanoviště kontrola kolimace, tedy seřízení optických os dalekohledu. Poté začíná samotné zaostřování obrazu. Letadlo, na rozdíl od zmiňovaného nádraží nepostojí, jeho úhlová rychlost pohybu se rychle mění se zdánlivou výškou nad obzorem. Automatické ostření, které je u běžných fotografických objektivů, zde chybí. Ostřit musíme ručně okulárovým výtahem dalekohledu. Tady je každá rada drahá, neboť pro detaily na snímku je třeba opravdu precizní zaostření. Z praxe sice lze zaostřit letadlo ve chvílích, kdy je ještě nízko u obzoru, případně si pomoct zaostřením na vzdálený pozemský cíl, ale vzhledem k velké vzdálenosti a běžnému neklidu vzduchu toto zaostření není dokonalé. Ostřit ve chvíli, kdy se letoun blíží nadhlavníku např. ve vyzvětšovaném živém náhledu je prakticky nemožné. Než se praxí naučíme zaostřovat, je rozumné při focení ostření aproximovat, tzn jemně přeostřovat během snímání. Ostatně úspěšnost prokreslených a ostrých snímků je v poměru okolo 1:20 (alespoň ze začátku). K tomuto je jednoznačně vhodný buď velmi jemný posuv ostření (1:10) nebo pomalé elektrické ostření.

Další zákeřností je fakt, že snímek letounu znamená vysoce kontrastní, většinou bílý či v jiných zářivých barvách vykreslený objekt proti jednolité, v malém zorném poli v podstatě homogenní, modré barvě. Při nastavených vyšších citlivostech ISO se okamžitě ve snímku objevuje šum. Je optimální s nastavením citlivosti nepřekročit 200 až 250 ISO (tato hodnota se může lišit podle typu fotoaparátu a vlastností obrazového procesoru, ale obecně lze doporučit - čím nižší citlivost, tím lépe). Podobně je to s nastavením času expozice. Pokud si spočtete, jakou vzdálenost urazí letadlo, letící rychlostí 800 km/h během expozice, dojdete k závěru, že při expozicích delších než cca 1/800 s bude obraz rozmazaný vlivem pohybu cíle. Neostrost v pixelech lze samozřejmě spočíst při znalosti ohniskové vzdálenosti dalekohledu a velikosti pixelu snímače. Opět tak platí, čím kratší expozice, tím lépe.

VideoukázkaTechnické parametry

Dalekohled typu Newton 200/1200, 8”, f/6, Dobsonova azimutální montáž, hledáček 9x50, jednorychlostní okulárový výtah typu Crayford, výstup 2”, redukce na 1.25”, 2 okuláry 25 (48x) a 10mm (120x). Primární zrcadlo vyrobeno ze skla PYREX s minimální teplotní roztažností.
Dobsony jsou vynikající volbou pro ty, kteří nechtějí fotografovat a chtějí pozorovat zejména deep-sky objekty. Pro srovnání - dalekohled o průměru 200mm shromáždí o 140% více světla než 130mm a o 80% více než 150mm dalekohled. Dalekohled je vhodné doplnit o měsíční filtr a pro pokročilé pozorování objektů vzdáleného vesmíru o mlhovinové filtry např. UHC Profi nebo OIII (pozorování planetárních mlhovin).
 

Výrobce: SKY-WATCHER
Průměr objektivu (mm): 200
Ohnisková délka (mm): 1200
Světelnost f/: 6.0
Optická konstrukce: Newton
Rozlišení (arc sec.): 0.58
Dosah mag.: 13.3
Okuláry (zvětšení): 48x / 120x
Hledáček: 9x50
Typ montáže: Dobsonova azimutální
Hmotnost balení: 26
Závěrem

Jestliže vás tento druh spottingu zaujal a nechcete do teleskopu investovat stejnou sumu peněz jako je pořizovací cena nejnovější Škody Fabia, pak je pro vás dalekohled Skywatcher nejvhodnějším a cenově nejdostupnějším řešením.
Tento konkrétní dalekohled dnes pořídíte nový buď na serveru eBay, případně na Amazonu od ca. 350 €, případně u českých prodejců (jako např. supra-dalekohledy.cz) za necelých 9.500,- Kč.
A až budete mít tohle dělo doma a učit se s ním, pak můžete čerpat inspiraci, případně nabýt nové tipy a informace na tomto polském webu.

Zdroj:
https://www.supra-dalekohledy.cz
https://www.youtube.com

Foto: Matthias Laposa (AT, s laskavým svolením)
Text: Jan Zahajský, Radim Tyleček

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář