Jdi na obsah Jdi na menu
 


2) Taxiway Golf

Mapa

Popis lokality (GPS: 49.709075, 18.127121):
Tento spot je vzdálený jen, co by kamenem dohodil od toho prvního. Jen je rapidně blíž k prahu vzletové a přistávací dráhy 22.
Charakteristickým znakem je zde pojezdová dráha G (Golf), široký betonový pás, na které bývají vystaveni ti největší statičtí exempláři při Dnech NATO.

Dostupnost:
Dostat se sem lze několika způsoby, záleží jen na vás, jaký druh dopravy zvolíte. Pokud pojedete autem nebo na kole, bude vám stačit mapka se všemi fotopozicemi. Auto je pak třeba zaparkovat v Petřvaldíku, na začátku polní cesty u firmy APRAM Aerospace a zbytek už musíte dojít pěšky.
Pokud pojedete autobusem, pak nejlepší možnou variantou je linka č. 379 z Ostravy-Dubiny do Petřvaldíku na zastávku "Garáže ČSAD", která se nachází přímo u obchodu, takže si zde můžete koupit i chutnou svačinku :) . Potom je ale třeba počítat ještě s ca. půlhodinovou procházkou!

posed_radimt1.jpgNa rozcestí na polní cestě v Petřvaldíku je pak nutné jít mírně doleva, projít lískovou alejí a dále kolem nově vzhlížejícího mysliveckého posedu.
Poté dále pokračovat po poli až k šedému plotu letiště, podél kterého dojdete až k pojezdové dráze Golf.Focení:
Čekají vás zde především přistávající letadla na dráhu 22 v nízké výšce nad zemí, odpolední pohledy tváří v tvář při pojíždění z taxiway A (Alpha) na práh dráhy 22 nebo také vzlétající letadla z dráhy 04. V půlce září tu pak můžete sledovat a fotit ranní odtahy letounů z prostor výstaviště a přípravy k odletům ze Dnů NATO.
Pro focení letadel v této lokalitě je třeba se vybavit především delším objektivem, optimálně velikosti 55mm a výš, a to z toho důvodu, že na přistávající sportovní letadla typu Cirrus SR-22 případně Cessnu C-172 budete potřebovat minimálně 300mm, zatímco na Jumbo nebo Ruslana jen oněch 55mm. Na přetahující letadla vám bude stačit objektiv do velikosti 105mm.

Slunce a počasí:
Za slunečného počasí je zde možné fotit zhruba od 16h do setmění. S ubývajícím světlem budou mít všechna letadla zlatavý až načervenalý nádech.
Pokud bude zataženo souvislou vrstvou oblačnosti, pak sluneční paprsky nehrají roli - zde záleží pouze na schopnostech a dovednostech fotografa.

Doporučení:
Pozice se nachází na poli, čili je velmi důležité vědět hned několik faktorů - jaké je v lokalitě aktuální počasí, co se v daném roce na poli pěstuje a podle toho se pak připravit.
Během roku probíhá na polích zemědělská činnost, takže vřele doporučujeme zaparkovat auto tak, aby nikde nepřekáželo!
Rovněž zde budete potřebovat žebřík (bohatě stačí hliníkové schůdky na běžné domácí použití), neb lokalita je obehnaná ca. 170cm vysokým plotem s ostnatým drátem. V září se zde neobejdete ani bez campingového křesla.

Ukázky fotek, které zde můžete pořídit:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář