Jdi na obsah Jdi na menu
 


Premiéra 2. nejstarší létající An-12

Od začátku letošního roku se to nákladními lety do a z Ostravy jen hemží o počtu zajímavých letadel ani nemluvě. Kdybych to měl statisticky shrnout, tak kromě pravidelných nákladních linek DHL z Lipska (ATR 72 ASL Airlines, případně B757-200 DHL Air nebo EAT Leipzig) k nám za poslední měsíc přistálo nespočet drobných nákladních letadélek Fairchild-Swearingen SA-226 Metro a také asi 4x o něco větší Antonov An-26 společnosti Vulcan Air (2x UR-CQD, 1x UR-CQE).
Kategorii těžkých a super těžkých nákladních letounů zastupovalo hned 5 čtyřmotorových letadel vyrobených na Ukrajině či v Rusku. Jednalo se o premiérovou návštěvu modernizovaného An-124-100-150 Ruslan, registrace UR-82072 společnosti Antonov Airlines, dále to byl Iljušin IL-76TD-90SW, registrace 4K-AZ101 ázerbajdžánské společnosti Silkway Airlines a v neposlední řadě také 3 turbovrtulové Antonovy An-12 dvou různých verzí, tří různých barev a tří různých dopravců. První dvě mašiny byly typově shodné An-12BK, sloužící u Ukraine Air Alliance (modročervený UR-CNT) a běloruských Ruby Star Airways (EW-483TI, nosící ještě oprýskané barvy Silkway Airlines).
Tou druhou verzí byla opravdová lahůdka, která si v Ostravě s největší pravděpodobností odbyla svou premiéru! Stal se jím druhý nejstarší letuschopný Antonov An-12 verze A na světě, s registrací UR-CCP a létající pro společnost Aerovis Airlines Ltd, který k nám přilétl prázdný ze švédského Göteborgu. Tato "Andula", výrobního čísla 2340505 byla sestrojena v roce 1962 pro sovětskou armádu, kde sloužila až do roku 2004 - tedy neuvěřitelných 42 let! Poté si ji převzal současný dopravce kde až na 2 pronájmy (u bulharských Heli Air Services a ukrajinských Cavok Air) slouží dosud. 
Dva kolegové z našeho týmu si tuto událost nenechali ujít a i přes velmi nepříznivé povětrnostní podmínky se vydali na letiště, aby vám tohoto stařečka co nejlépe zvěčnili.

Foto: Matt, Kamyl
Text: Radim

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář